Europa Wiadomości

Brytyjski imam wspierający ISIS został odizolowany od innych więźniów ze względu na próbę ich radykalizacji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

jak podaje portal ndie.pl HMP Frankland jest pierwszym brytyjskim więzieniem przeznaczonym w dużej mierze dla dżihadystów. Oczekuje się, że jego kontynuatorami będą ośrodki HMP Woodhill, Milton Keynes i HMP Full Sutton w Yorkshire, gdzie czeka 28 „najbardziej wywrotowych przestępców”. Więzienie stało się podstawą szkoleniową dla dżihadystów. Wielu terrorystów mogło przygotowywać się do zamachów właśnie za kratkami.

„Niektórzy z najbardziej niebezpiecznych i radykalnych ekstremistów są teraz zlokalizowani w pierwszym specjalistycznym ośrodku rządu w HMP Frankland, który pomaga zapobiec przepływowi radykalizacji za bramy i uniemożliwia jej wpływ na ludzi” – stwierdził rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości.

„Przestępcy są umieszczani w centrach specjalistycznych, jeśli uczestniczą w planowaniu terroryzmu lub są uważani za stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Ci, którzy chcą wywierać wpływ na ludzi popełniających zbrodnie terrorystyczne lub których ekstremistyczne poglądy celowo naruszają porządek i bezpieczeństwo w więzieniu, mogą być również umieszczeni w centrum” – dodał.

Słynnny brytyjski imam Anjem Choudary otrzymał w ubiegłym roku karę pięciu i pół roku pozbawienia wolności w Old Bailey po tym, jak zadeklarował lojalność wobec ISIS i zachęcał innych do tego samego. Jest najbardziej znanym imamem w Wielkiej Brytanii, który słynny był z kontrowersyjnych poglądów i szerzenia muzułmańskiej propagandy.

„Najbardziej niebezpieczni i wywrotowi przestępcy są obecnie oddzieleni od tych, którzy starają się wpływać na innych i przekształcać ich – to absolutnie kluczowy element naszej szerszej strategii zwalczania ekstremizmu w więzieniach i zapewnienia bezpieczeństwa społeczeństwu” – stwierdził brytyjski minister spraw zagranicznych.

„Dajemy naszym pracownikom umiejętności i wiedzę, której potrzebują, aby utrzymać więzienie i jej społeczność w bezpieczeństwie. Ponad 4.500 pracowników otrzymało specjalistyczne szkolenie, aby zidentyfikować i przeciwdziałać trującym i odrażającym ekstremistom” – dodał.

Źródło: ndie.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!