Wiadomości

Brytyjski premier Boris Johnson oficjalnie zapowiedział dymisję

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Brytyjski premier Boris Johnson oficjalnie zapowiedział dymisję. Przemawiając na Downing Street Boris Johnson stwierdził, że “powinien się rozpocząć proces wyboru nowego lidera” Partii Konserwatywnej, a on do tego czasu pozostanie na stanowisku.

Informując o rezygnacji ze stanowiska, Boris Johnson, proces wyboru nowego lidera partii i nowego premiera powinien zacząć się niezwłocznie. Jednocześnie zaznaczył, że do momentu wyboru nowego lidera, będzie pełnił stanowisko premiera. Polityk zapewnił także, że udzieli nowemu liderowi partii i premierowi pełnego wsparcia. Więcej informacji na ten temat ma zostać przekazane opinii publicznej w przyszłym tygodniu.

W trakcie wystąpienia przed siedzibą premiera przy Downing Street 10, Johnson dziękował współpracownikom i podkreślił, że “jest dumny z osiągnięć rządu”, na czele którego stał. – Powód dla którego tak walczyłem, aby dalej pełnić mandat premiera, to nie tylko to, że tak chciałem, ale także to, że czułem, że mam takie zadanie, taki obowiązek wobec wyborców – mówił Johnson.

Ogłaszając swoją rezygnację, Boris Johnson obiecał, że rząd brytyjski będzie wspierał Ukrainę po jego rezygnacji „tak długo, jak to konieczne”.

Rezygnacja Johnsona następuje w obliczu głębokiego kryzysu w rządzie Wielkiej Brytanii. Dziś rano rezygnację złożył minister ds. Irlandii Północnej Brandon Lewis. Jest on czwartym ministrem ze ścisłego gabinetu Johnsona, który zrezygnował w ciągu ostatnich dwóch dni, a dodatkowo jeden – minister ds. wyrównywania szans, budownictwa i społeczności lokalnych Michael Gove – został zdymisjonowany przez premiera.

Fala rezygnacji rozpoczęła się po tym, jak Downing Street przyznało, że Johnson od 2019 r. wiedział o zarzutach wobec posła Chrisa Pinchera dotyczących jego niewłaściwego zachowania seksualnego, a mimo to powołał go w lutym tego roku na stanowisko zastępcy whipa, czyli osoby pilnującej dyscypliny w klubie poselskim. Dymisje składają kolejni ministrowie, wiceministrowie i parlamentarni podsekretarze stanu. Wraz ze wspomnianymi już czterema ministrami liczba złożonych rezygnacji od późnego popołudnia we wtorek sięga 53. Rozpoczęli ją ministrowie zdrowia Sajid Javid i finansów Rishi Sunak.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!