Wiadomości

Brytyjscy instruktorzy wojskowi opuszczają Ukrainę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Obywatele brytyjscy na Ukrainie zostali ostrzeżeni, aby nie spodziewali się ewakuacji organizowanej przez wojsko i wezwani zostali do wyjazdu „natychmiast wszelkimi możliwymi sposobami” w obawie przed rosyjską inwazją.

Wcześniej podobne wezwanie wystosowały władze USA. Do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych dołączyły też Japonia, Łotwa, Norwegia, Holandia, Australia i Nowa Zelandia, wydając ostrzeżenia dla obywateli, którzy nadal przebywają na Ukrainie.

Brytyjski wiceminister obrony James Heappey powiedział Sky News: „Obywatele brytyjscy powinni natychmiast opuścić Ukrainę wszelkimi możliwymi sposobami i nie powinni oczekiwać, jak to miało miejsce latem w Afganistanie, że będzie jakakolwiek możliwość ewakuacji wojskowej”.

Z kolei w rozmowie z BBC powiedział, że brytyjskie wojska na Ukrainie szkolące lokalne siły wyjadą w ten weekend. „Wszyscy zostaną wycofani. Nie będzie wojsk brytyjskich na Ukrainie, jeśli ma tam wybuchnąć konflikt” – stwierdził.

Amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że Amerykanie powinni wyjechać w ciągu 48 godzin i nie powinni spodziewać się ewakuacji wojskowej, jeśli nie zastosują się do tej rady. „Jeśli nastąpi rosyjski atak na Ukrainę, prawdopodobnie rozpocznie się on od bombardowań z powietrza i uderzeń rakietowych, które oczywiście mogą zabić cywilów bez względu na ich narodowość”.

Stany Zjednoczone zawiesiły służbę konsularną w Kijowie i nakazały ewakuację większości pracowników. Funkcjonowanie placówki we Lwowie będzie ograniczona.

Źródło:
https://news.sky.com/story/ukraine-foreign-office-advises-against-all-travel-from-uk-to-the-country-and-for-british-nationals-to-leave-12539444

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!