Europa Wiadomości Wiara

Brytyjscy biskupi w 50 rocznicę legalizacji aborcji w Wielkiej Brytanii apelują o nawrócenie i modlitwę w obronie życia poczętego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Biskupi Anglii, Walii i Szkocji przypomnieli w 50. rocznicę legalizacji aborcji w większości Wielkiej Brytanii, że „decyzja kobiety o aborcji pociąga za sobą tragiczne konsekwencje dal innych.” Wezwali do modlitwy i postu w celu ochrony życia ludzkiego. Specjalny list z tej okazji podpisali m.in. kard. Vincent Nichols, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Anglii i Walii oraz bp. Filip Tataraglia, przewodniczący Konferencji Biskupów Szkocji.

W 1967 r. w Wielkiej Brytanii zalegalizowano aborcję, zezwalając na uśmiercanie dzieci poczętych aż do 28 tygodnia ciąży, chociaż w 1990 r. ograniczono ją do 24 tygodnia. Brytyjki mogą uśmiercać dzieci w swoim łonie także po tym czasie, jeśli ciąża zagraża życiu matki, jej zdrowiu psychicznemu lub płód jest uszkodzony.

W owym czasie było to jedno z najbardziej liberalnych, czytaj krwawych praw aborcyjnych. Z czasem wprowadzono pewne ograniczenia, jak np. wymóg konsultacji dwóch lekarzy przed aborcją.

Zabijanie dzieci poczętych jest zabronione – poza kilkoma wyjątkami – w Irlandii Północnej.

Biskupi stwierdzili w ​​50. rocznicę przyjęcia ustawy aborcyjnej, że jest to dobra okazja do zastanowienia się nad „prawdą o godności ludzkiego życia, żywotności i potencjału dziecka w łonie matki”.

„Wyzwaniem stojącym przed naszym społeczeństwem jest odzyskanie zrozumienia niezmierzonego dobra każdego nienarodzonego dziecka i otoczenia jego życia jeszcze większym szacunkiem” – czytamy w oświadczeniu.

Od czasu przyjęcia ustawy w Wielkiej Brytanii przeprowadzono ponad 8,7 miliona aborcji, a co roku dokonuje się ich blisko 200 tysięcy.

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!