Europa Świat Wiadomości

Brazylia: Niemiecki “artysta” zaprezentował spektakl, w którym dzieci dotykały nagiego mężczyznę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Niemiecki “artysta” Wagner Schwartz zaprezentował skandaliczny performance, podczas którego nagiego “artystę” dotykały dzieci. Bulwersujące “dzieło” zaprezentowano między innymi w Instytucie Goethego w Salvadorze – instytucji, która utrzymuje się ze środków niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Performancem “La Bête” oburzona jest opinia publiczna w Brazylii.

“W spektaklu artysta ustawia się zupełnie nago na macie, a następnie jest dotykany przez widzów. Dziewczynka dotyka stóp Schwartza, a potem wychodzi i wraca, aby obejrzeć spektakl. Towarzyszy jej dorosła kobieta, jej matka”

– taki opis skandalicznego performance’u Wagnera Schwartza zamieszcza na swoim blogu brazylijski dziennikarz, Waldiney Passos.

Spektakl, podczas którego nagi mężczyzna leży na macie i jest dotykany przez dzieci oraz osoby dorosłe, wzbudził falę oburzenia w Brazylii, gdzie był przedstawiany. We wtorek performance został przedstawiony na otwarciu 35. Panoramy Sztuki Brazylijskiej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Sao Paulo. Oburzenia osobliwym i skandalicznym przedstawieniem Schwartza nie krył m.in. brazylijski kongresmen Jair Bolsonaro. Krótkie filmy pokazujące fragmenty performance’u brazylijskiego artysty szybko obiegły internet.

Internauci piszą wprost: “To śmieci”, “owoc chorego umysłu” i pytają – “gdzie jest prokurator?”.

W oficjalnym oświadczeniu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Sao Paulo dementuje, by przedstawienie miało “charakter erotyczny” i tłumaczy, że jest to luźna inspiracja rzeźbami brazylijskiej artystki Lygii Clark o wspólnej nazwie “Bichos” (pol. stworzenia).

Zanim jednak Schwartz przedstawił swój skandaliczny performance w Muzeum, został on zaprezentowany widzom w Instytucie Goethego w Salvadorze. Instytut Goethego to instytucja kulturalna działająca na zlecenie niemieckiego MSZ, której zadaniem jest pełnienie za granicą roli “niemieckiego ośrodka kultury”. Sam Schwartz znany jest ze skandalicznych i epatujących nagością spektakli, których kilka ma już w swoim “dorobku”.

Źródło: niezalezna.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!