Świat Wiadomości

Brazylia: Netflix został zmuszony do usunięcia bluźnierczego filmu uderzającego w Jezusa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal tvp.info brazylijski sędzia nakazał Netflixowi usunięcie z serwisu bluźnierczego filmu „Pierwsze kuszenie Chrystusa”, przedstawiającego parodię o Jezusie homoseksualiście. Za produkcję odpowiada brazylijska grupa komediowa Porta dos Fundos (Tylne Drzwi). Podobne żądanie wysunął w Polsce wicepremier Jarosław Gowin i zachęcił internautów do podpisywania petycji w tej sprawie.

Środowe orzeczenie w Rio de Janeiro sędziego Benedicto Abicaira było odpowiedzią na petycję brazylijskiej organizacji katolickiej. Jak wskazywano, film Netflixa rani „honor milionów Brazylijczyków”.

Wydający orzeczenie sędzia argumentował, że zakaz emisji filmu „jest korzystny nie tylko dla społeczności chrześcijańskiej, ale także dla społeczeństwa brazylijskiego, które jest głównie chrześcijańskie”.

„Pierwsze kuszenie Chrystusa” to rodzaj parodii o Jezusie, która wywołała spore poruszenie wśród widzów na całym świecie.

Zarówno grupa Porta dos Fundos, jak i Netflix odmówiły komentarza do wyroku.

Wcześniej serwis streamingowy na łamach gazety „O Estado de S. Paulo” informował, że „ceni i akceptuje twórczą swobodę artystów, z którymi współpracuje”, a także, że ma świadomość, że nie wszystkim spodoba się ta treść. Firma w komunikacie podkreśliła, że widzowie mają dostęp do szerokiej oferty produkcji, która zawiera również historie biblijne.

Orzeczenie brazylijskiego sądu nie jest prawomocne.

Siedziba stojącej za produkcją grupy komediowej Porta dos Fundos została przed świętami obrzucona koktajlami mołotowa przez mężczyzn w kapturach. Nikomu nic się nie stało.

„Żądamy, by Netflix usunął bluźnierczy film ze swojej platformy!” – napisał w niedzielę na Twitterze wicepremier Jarosław Gowin, zwracając się do szefa Netflixa. Polityk podał też link do petycji w tej sprawie.

Czy Netflix odpuści?

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!