Europa Wiadomości

Boris Johnson ma coraz większe szanse na zostanie premierem Wielkiej Brytanii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal nczas.com szef MSW Wielkiej Brytanii Sajid Javid odpadł w czwartek z rywalizacji o zastąpienie Theresy May na stanowisku lidera Partii Konserwatywnej i premiera kraju. Zwycięzcą czwartej rundy głosowania wśród posłów tego ugrupowania został były szef MSZ Boris Johnson.

Johnsona poparło aż 157 z 313 deputowanych – o 14 więcej niż w poprzedniej rundzie głosowania – dzięki czemu przekroczył granicę 50 proc. wszystkich oddanych głosów i umocnił się na prowadzącej pozycji w walce o Downing Street.

Na drugie miejsce wysunął się minister środowiska Michael Gove, który z 61 głosami (o 10 więcej niż w poprzednim głosowaniu; 19,5 proc.) nieznacznie wyprzedził obecnego ministra spraw zagranicznych Jeremy’ego Hunta (59 głosów, o pięć więcej niż poprzednio; 18,8 proc.).

Javid uzyskał poparcie ledwie 34 deputowanych, tj. czterech mniej niż w trzeciej rundzie głosowania w środę, i odpadł z dalszej walki o schedę po May.

Piąta runda głosowania zaplanowana jest na czwartkowe popołudnie i powinna wyłonić finałową dwójkę kandydatów, którzy będą walczyć o poparcie 160 tys. członków Partii Konserwatywnej decydujących o wyborze następcy ustępującej szefowej rządu.

Nowy lider ugrupowania i premier powinien objąć stanowisko najpóźniej 23 lipca br.

czy ewebtualny wybór Johnsona będzie dobry dla Brytyjczyków? A dla Polski? Piszcie w komentarzach.

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!