Wiadomości

Bojownicy LNA chwalą się zestrzeleniem kolejnego tureckiego drona uderzeniowego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Trwa ofensywa dowodzonej przez feldmarszałka Chalifę Haftara Libijskiej Armii Narodowej (LNA) na Trypolis, w którym bronią się wierne wspieranemu przez Turcję rządowi Faiza Saradża. Do walki ściągane są coraz to nowe siły.

Jak już informowaliśmy, służby prasowe LNA poinformowały o zajęciu przez ich siły zbrojne dzielnicy al-Tawghaar w Trypolisie i posuwaniu się w kierunku al-Kraimiyah. Pod kontrolą wojsk Chalify Haftara znalazły się między innymi Akademia Policyjna w Trypolisie i obóz Hamza. Ciężkie walki trwają w dzielnicy Salah Ad-Din.

Wczoraj dowódca Libijskiej Armii Narodowej (LNA) feldmarszałek Chalifa Haftar w przemówieniu nadawanym przez telewizję Al Arabiya wezwał swoje siły do podjęcia rozstrzygającego natarcia na centrum Trypolisu, dodając, że będzie to „ostateczna bitwa” o stolicę.

„Dzięki naszej armii narodowej odzyskujemy Libię ze szponów terrorystów i zdrajców… Dziś ogłaszamy decydującą bitwę i zbliżamy się do serca stolicy, aby zerwać łańcuchy i uwolnić więźniów” – powiedział Haftar w telewizyjnym przemówieniu dla Libijczyków.

Przypomnijmy, że 75-letni Chalifa Haftar, były generał armii Kaddafiego, który później dołączył do buntu przeciwko niemu, początkowo kontrolował wschodnią część kraju, przede wszystkim wybrzeże, z głównym ośrodkiem w Bengazi. Na początku tego roku przejął kontrolę nad bogatą w ropę pustynią na południu kraju, a 4 kwietnia ruszył ze swymi wojskami na Trypolis, pozostający pod kontrolą rządu, na którego czele stoi Faiz Saradż. Wiosenna ofensywa wojsk Haftara została jednak zatrzymana, przy czym istotną rolę w jej powstrzymaniu odegrały wprowadzone do walki tureckie drony uderzeniowe. Ale oto oddziały LNA podjęły nową ofensywę.

W toczącej się wojnie Turcja konsekwentnie wspiera rząd w Trypolisie (GNA), a Rosja, Egipt i Arabia Saudyjska wspierają armię Chalify Haftara (LNA). 9 grudnia prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w państwowej tureckiej telewizji TRT, iż Turcja jest gotowa do wysłania swych wojsk do Libii. Ale oto pojawiły się doniesienia, że grecka marynarka wojenna we współpracy z flotą LNA zamierza stanąć na drodze tureckim okrętom, tak przynajmniej twierdzi dowódca floty LNA.

Tymczasem bojownicy Chalify Haftara chwalą się zniszczeniem wielu jednostek tureckiego sprzętu wojskowego, a w szczególności zestrzeleniem nad Ain-Zara tureckiego drona uderzeniowego.

Czytaj też>

LNA: Grecka marynarka wojenna nie przepuści tureckich okrętów zmierzających do Libii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!