Wiadomości

Blinken ujawnił zasadnicze elementy pisemnej odpowiedzi USA na żądania Rosji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken uchylił rąbka tajemnicy odnośnie odpowiedzi Waszyngtonu na żądania Moskwy w zakresie bezpieczeństwa.

„Dzisiaj ambasador USA dostarczył w Moskwie naszą odpowiedź. Wytycza ona poważną ścieżkę dyplomatyczną, jeśli Moskwa go wybierze. Dokument zawiera obawy Stanów Zjednoczonych oraz naszych sojuszników i partnerów odnośnie działań Rosji, pryncypialną i pragmatyczną ocenę obaw Rosji, nasze propozycje w obszarach, w których możemy znaleźć wspólną płaszczyznę” – powiedział Blinken.

Według niego, w odpowiedzi Stany Zjednoczone dały jasno do zrozumienia, że ​​będą bronić swoich kluczowych zasad.

„Obejmują one suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy oraz prawo państw do wyboru własnych rozwiązań i sojuszy w zakresie bezpieczeństwa. Rozważaliśmy wzajemne środki przejrzystości w pozycjonowaniu Ukrainy, a także środki budowy zaufania co do ćwiczeń wojskowych i manewrów w Europie” – dodał.

Blinken podkreślił, że Stany Zjednoczone są gotowe do kontynuowania dialogu z Rosją w tych obszarach, w których współpraca jest nadal możliwa. Spodziewa się rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Ławrowem w najbliższych dniach po zapoznaniu się Moskwy z odpowiedzią USA. Blinken powiedział, że decyzja o dalszych krokach pozostaje w gestii Rosji.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!