Wiadomości

Błaszczak: Wojsko Polskie będzie miało koszary w Limanowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał z władzami Limanowej (woj. małopolskie) list intencyjny dotyczący utworzenia 114. batalionu lekkiej piechoty. Koszary mają tam powstać w 2023 r. Będzie w nich stacjonować ok. 600 żołnierzy WOT.

Błaszczak ocenił, że uroczystość ta jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa Polski. – Mogę się podzielić z państwem tą dobrą wiadomością, że Wojsko Polskie będzie miało swoje koszary w Limanowej. Długo społeczność limanowska czekała na Wojsko Polskie, ale właśnie oto jest – dodał minister.

– Wojsko Polskie jest w Limanowej ze względu na politykę rządu PiS, ze względu na to, że bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem – mówił minister.

– Już trzymamy za to bardzo mocno kciuki, za dwa lata w 2023 r. Wojsko Polskie będzie miało koszary właśnie w Limanowej, a więc będzie bezpiecznie – oświadczył.

Błaszczak powiedział, że traktuje to rozwiązanie jak pilotaż. – Chciałbym żeby, w innych miejscowościach naszego kraju również można było w ten sposób doprowadzić do powstania koszar Wojska Polskiego – podkreślił.

Jak dodał, program składa się z kilku elementów m.in. wkładu samorządu, który przeznacza teren pod koszary i place ćwiczeń. Samorząd ma też otrzymać dofinansowanie na budowę koszar w ramach współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju. Następnie – jak tłumaczył – gdy koszary powstaną, Wojsko Polskie wykupi tę nieruchomość w ciągu 20-25 lat. Ocenił, że dzięki takiej formule współpracy zyskuje się czas.

Minister podkreślił, że obecność wojska to bezpieczeństwo i impuls ekonomiczny dla regionu. Jednocześnie ocenił, że żołnierze WOT zdali egzamin w sytuacjach kryzysowych.

– Liczę, że 114 batalion WOT będzie się rozrastał, a bardzo wielu mieszkańców powiatu wstąpi do Wojska Polskiego – oświadczył Błaszczak.

/Polsat News, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!