Wiadomości

Turcja zablokowała rozpoczęcie rozmów w sprawie wniosków Szwecji i Finlandii o przystąpienie do NATO

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Turcja zablokowała rozpoczęcie rozmów w sprawie wniosków Finlandii i Szwecji do przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego – poinformowały Middle East Eye, powołując się na dwa źródła. Wcześniej prezydent Turcji dał jasno do zrozumienia, że oczekuje od sojuszników z NATO poparcia dla planowanych operacji wojskowych w Syrii.

Na środowym spotkaniu ambasadorów NATO w Brukseli Turcja głosowała przeciwko rozpoczęciu dyskusji, powołując się na swój sprzeciw wobec tych propozycji. Źródło posiadające wiedzę na ten temat poinformowało, że Turcja publicznie wyraziła swój sprzeciw wobec przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO i postąpiła zgodnie z obietnicą. Finlandia i Szwecja formalnie złożyły w środę wniosek o przystąpienie do sojuszu NATO. Wszystkie 30 krajów członkowskich NATO muszą wyrazić zgodę.

Wcześniej, przemawiając do parlamentarzystów rządzącej w Turcji Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, prezydent Recep Tayyip Erdogan stwierdził, że od sojuszników oczekuje “wrażliwości w kwestii potrzeb w zakresie bezpieczeństwa” Turcji. Wyraził przy tym żal pod adresem zarówno Szwecji i Finlandii, jak i państw NATO, że nie tylko były głuche na potrzeby Turcji, ale wręcz wspierały działania, które narażały Turcję na ataki terrorystyczne oraz napływ milionów uchodźców.

Erdogan podkreśli, że Turcja jest zdeterminowana nie tylko do utrzymania “stref bezpieczeństwa” w Syrii, ale także do utworzenia kolejnych “STREF BEZPIECZEŃSTWA”, w których będą mogli się osiedlić uchodźcy syryjscy, którzy obecnie przebywają w Syrii. Prezydent Turcji stwierdził, że oczekuje od swoich sojuszników poparcia dla tych “moralnie uzasadnionych” operacji, a przynajmniej by w tym nie przeszkadzali.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!