Wiadomości

Błaszczak: Polska nie podpisze Światowego Paktu w sprawie Migracji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polski rząd nie podpisze ONZ-owskiego Światowego Paktu w sprawie Migracji (GCM). Poinformował o tym na antenie radiowej Jedynki minister obrony Mariusz Błaszczak.

W lipcu dokument został wstępnie zaakceptowany w Marakeszu przez 192 kraje członkowskie, w tym przez Polskę. Minister Błaszczak zapowiedział jednak, że nasz kraj paktu nie podpisze.

Jak podaje Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, GCM to globalne porozumienie na rzecz bezpiecznych, uregulowanych i legalnych migracji. Przygotowano je na forum ONZ.

Ma to być pierwszy dokument kompleksowo regulujący międzynarodowe przepływy osób. Choć nie będzie on miał mocy prawnie wiążącej, ma za zadanie upowszechnić standardy i normy dotyczące migracji oraz ułatwić współpracę państw w tym zakresie.

We wrześniu 2016 r. 193 kraje przyjęły w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ Deklarację nowojorską w sprawie uchodźców i migrantów, wzywającą do całościowego uregulowania międzynarodowych przepływów osób. Wkrótce ruszyły też dwa oddzielne procesy negocjacji: Globalnego porozumienia ds. uchodźców oraz Globalnego porozumienia na rzecz bezpiecznych, uregulowanych i legalnych migracji – czytamy na stronie PISM.

Proces konsultacji GCM, wspierany przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM), trwał do listopada 2017 r. i doprowadził do publikacji wstępnej propozycji (zero draft) w lutym 2018 r. Tym samym rozpoczął się etap formalnych negocjacji międzyrządowych koordynowanych przez Szwajcarię i Meksyk. Obejmował on sześć rund i miał umożliwić podpisanie porozumienia na specjalnej konferencji ONZ w grudniu w Maroku.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!