Wiadomości

Bitwa o Donbas: Rosjanie zdobyli Swietłodarsk, niejasna sytuacja w Limanie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziś Rosjanie w kilku miejscach zdołali poczynić znaczące postępy. Wojska ukraińskie zmuszone były wycofać się z niektórych zajmowanych rubieży. Rosjanie zdobyli dziś między innymi miasto Swietłodarsk, a być może też Liman, w obwodzie donieckim.

Udało im się Rosjanom zdobyć kolejne punkty w rejonie na północny-zachód od Popasnej, w wyniku czego są coraz bliżsi przecięcia trasy Bachmut – Lisiczańsk, co skutkowałoby faktycznym okrążeniem broniącego się w rejonie Siewierodoniecka i Lisiczańska zgrupowania wojsk ukraińskich. Postępy wojsk roysjkich w rejonie na zachód od Popasnej skłoniły zgrupowanie wojsko ukraińskich z rejonu Swietłodarska do wycofania się za rzekę.

Równolegle trwało natarcie na Liman. Oddziały rosyjskie najpierw zaatakowały miasto od południa, później przełamały obronę ukraińską od północnego zachodu. Doszło do walk ulicznych, przy czym położenie obrońców z każdą chwilą ulegało pogorszeniu. Jasnym było, że w tych okolicznościach obrońcom miasta grozi okrążenie…

Sytuacja w Limanie jest niejasna. Pojawiły się doniesienia, że miasto jest już całkowicie pod kontrolą wojsk rosyjskich, a siły ukraińskie wycofały się w kierunku Sławiańska. Inne źródła twierdzą, że w mieście wciąż trwają walki i że część miasta pozostaje w rękach wojsk ukraińskich.

Czytaj też:

Co teraz dzieje się w Siewierodoniecku i Lisiczańsku?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!