Wiadomości

Biskupi czescy i słowaccy zdecydowanie o imigracji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Biskupi Czech i Słowacji zwracają uwagę, że niekontrolowana migracja może doprowadzić do dezintegracji społeczeństwa oraz że napływ migrantów wyciśnie piętno na naszym kontynencie. W Bratysławie odbyła się dzisiaj międzynarodowa konferencja, w której obok biskupów uczestniczyli też przedstawiciele świata polityki z obu spowinowaconych krajów.

Zdaniem kard. Dominika Duki OP niekontrolowana migracja może doprowadzić do dezintegracji społeczeństwa.

„Doświadczenia i aktualna sytuacja w krajach Europy zachodniej są dla nas ostrzeżeniem” – powiedział przewodniczący Episkopatu Czech.

Zastrzegł, że nie jest to problem ostatnich pięciu, ale kilkudziesięciu lat. Podkreślił, że migracja musi być regulowana w taki sposób, aby miała na względzie nie tylko dobro migrantów, ale też ochronę obywateli krajów, które ich przyjmują.

„Cała historia ludzkości pokazuje, że nieuregulowana migracja powoduje przemoc, konflikty, a także upadek gospodarczy i kulturowy” – powiedział praski arcybiskup.

Z kolei przewodniczący Episkopatu Słowacji wyraził przekonanie, że napływ migrantów wyciśnie piętno na naszym kontynencie. Przypomniał, że w ostatnich latach byliśmy w Europie świadkami terrorystycznych ataków, których sprawcy byli zadeklarowanymi muzułmanami.

„Z tych faktów logicznie można wyciągnąć wniosek, że im większa jest społeczność muzułmańska, tym większe jest prawdopodobieństwo aktów przemocy” – powiedział abp Stanislav Zvolenský.

Dodał on również, że napływ tysięcy migrantów z muzułmańskiego świata może poważnie zmienić naszą cywilizację.

„Biorąc pod uwagę naszą demograficzną i kulturalną sytuację nie jest wcale pewne, czy sobie poradzimy z tą konfrontacją” – stwierdził arcybiskup Bratysławy.

/Radio Watykańskie, Telewizja Republika/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!