Wiadomości Wiara

Biskup polowy WP: „Krew powstańców woła o świat wolny od wojen”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Krew powstańców wołała i nadal woła o świat wolny od wojen, przemocy i deptania ludzkiej godności” – głosi przesłanie biskupa polowego WP gen. bryg. Józefa Guzdka z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

„Dla nas postawa tamtego pokolenia stanowi zachętę, abyśmy w najważniejszych sprawach umieli się jednoczyć wokół podstawowych wartości, jakimi są mająca swe źródło w Bogu godność każdego człowieka, dobro Ojczyzny i bezpieczeństwo państwa” – napisał w przesłaniu na 1 sierpnia biskup polowy.

Hierarcha wojskowy podkreśla, że w historii naszego narodu było wiele takich wydarzeń, które ukształtowały naszą teraźniejszość.

„Należy do nich Powstanie Warszawskie, którego 73. rocznicę będziemy obchodzić. Z szacunkiem chylimy głowy przed każdym żyjącym powstańcem, który gotowy był oddać swoje życie za wolność i niepodległość ojczyzny. W modlitwie pochylamy się nad mogiłami żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji zbrojnych, harcerzy i harcerek – wszystkich walczących podczas wolnościowego zrywu – a także nad grobami mieszkańców Warszawy, którzy polegli i zmarli, bo pomagali powstańcom, bo nie opuścili swojego miasta” – głosi przesłanie biskupa Guzdka.

Dodaje w nim jednocześnie, że podczas mszy św. celebrowanej na placu Krasińskich w poniedziałek 31 lipca o godz. 18 do Eucharystycznej Ofiary Chrystusa dołączymy ofiarę naszych rodaków złożoną w 1944 roku.

„Ich krew wołała i nadal woła o świat wolny od wojen, przemocy i deptania ludzkiej godności” – podkreśla biskup polowy.

Biskup zachęca też do udziału we mszach św. i modlitwach, które odbywać się będą zarówno w Warszawie, w każdym kościele garnizonowym, jak też w świątyniach w całym kraju.

1 sierpnia, o godz. 17 – w godzinę „W” – odezwą się dzwony z wież kościołów i kaplic garnizonowych w całym kraju. Bp Guzdek zwraca się z apelem, abyśmy „swoją postawą dali świadectwo umiłowania ojczyzny, troski o dobro wszystkich Polaków oraz szacunku wobec bohaterów Powstania Warszawskiego”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!