Wiadomości

Birma: Armia przejęła władzę. Aung San Suu Kyi aresztowana

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Birmańska armia ogłosiła stan wyjątkowy i przejęcie na okres roku władzy w kraju. Wojskowi aresztowali laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla, liderkę rządzącej w Birmie Narodowej Ligi dla Demokracji (NLD) Aung San Suu Kyi i innych czołowych polityków tej partii.

Ten ruch jest konieczny, aby zachować stabilność państwa – ogłosiła birmańska armia. Aresztowania liderów rządzącej dotychczas Narodowej Ligi dla Demokracji nazwała “odpowiedzią na oszustwa wyborcze”. Władza została przekazana głównemu dowódcy birmańskich sił zbrojnych, generałowi Min Aung Hlaingowi.

Z Birmy napływają informację o poważnych zakłóceniach w odbierze internetu i działaniu telefonów. Państwowa telewizja MRTV poinformowała na Facebooku, że nie może nadawać z powodu problemów technicznych. Stacja BBC podała, że na ulicach stolicy kraju, Naypyidaw, pojawiły się wojskowe patrole.

Aresztowania nastąpiły przed zaplanowaną pierwotnie na poniedziałek, a przesuniętą na wtorek pierwszą sesją nowego parlamentu.

W wyborach 8 listopada 2020 roku rządząca Birmą Narodowa Liga dla Demokracji, której liderką jest Aung San Suu Kyi, zdobyła 83,2 proc. miejsc w parlamencie. Popierana przez armię Unia Solidarności i Rozwoju (USDP) uzyskała zaledwie 6,9 proc.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!