Prezydent Joe Biden przyleci do Warszawy
Wiadomości

Biden: Arabia Saudyjska poniesie za to konsekwencje

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent USA Joe Biden ostrzegł Arabię Saudyjską przed konsekwencjami decyzji OPEC+ o cięciu wydobycia ropy naftowej.

– Będą pewne konsekwencje tego, co zrobili z Rosją – zapowiedział Biden w CNN, odpowiadając na pytanie, czy Stany Zjednoczone zrewidują swoje stosunki z Arabią Saudyjską po decyzji OPEC+ o ograniczeniu wydobycia ropy naftowej pomimo sprzeciwu Waszyngtonu.

W ubiegłym tygodniu światowy kartel krajów produkujących ropę naftową pod przywództwem Arabii Saudyjskiej i Rosji zgodził się na zmniejszenie wydobycia ropy o 2 mln baryłek dziennie. Decyzja ta, obliczona na podniesienie cen surowca na całym świecie, przyniesie więcej dochodów Rosji, która, obłożona sankcjami, dalej kontynuuje swoją inwazję na Ukrainę. Posunięcie OPEC+ wywołało falę krytyki wśród Demokratów, którzy uznali to za gest wsparcia Rosji i wezwali do zamrożenia współpracy z Arabią Saudyjską, w tym sprzedaży jej broni.

Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, książę Faisal bin Farhan, powiedział telewizji Al Arabiya, że “decyzja OPEC+ miała charakter czysto ekonomiczny i została podjęta jednogłośnie przez państwa członkowskie organizacji”.

Prezydent Rosji Władimir Putin podczas rozmów z prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejkiem Muhammadem ibn Zajid Al Nahajjanem we wtorek w Petersburgu pochwalił decyzję OPEC+, przekonując, że ma ona na celu “zapewnienie stabilności na światowych rynkach energii”, tak aby “zrównoważyć podaż i popyt”. Zjednoczone Emiraty Arabskie utrzymują bliskie relacje biznesowe z Rosją i starają się powstrzymać od przyłączenia się do sankcji nałożonych na Moskwę przez USA i innych zachodnich sojuszników Ukrainy.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!