Wiadomości

Białoruska prokuratura zajęła mienie uwięzionych Polaków!

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prokuratura Generalna Republiki Białorusi zainicjowała nałożenie aresztu na mienie działaczy polskiej mniejszości narodowej, więzionych w areszcie w Mińsku. Czynności tej dokonano w ramach sprawy karnej o rzekome „podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym” i „rehabilitację faszyzmu”.

Kilka godzin temu nałożony został areszt na samochód marki Peugeot, należący do Marii Tiszkowskiej, a wczoraj aresztem został objęty samochód marki Toyota, będący własnością Andżeliki Borys.

W domu Marii Tiszkowskiej, prezes oddziału Związku Polaków na Białorusi w Wołkowysku kilka godzin temu pojawili się funkcjonariusze milicji i prokuratury. Poinformowała o tym na facebooku córka polskiej działaczki Wiktoria Dubaj. Ujawniła ona, że nieproszonymi gośćmi byli ci sami funkcjonariusze, którzy dokonywali rewizji w domu Marii Tiszkowskiej w dniu 25 marca, po czym działaczka została przewieziona z Wołkowyska do Mińska i wraz z innymi działaczami ZPB – prezes ZPB Andżeliką Borys, i prezes Oddziału ZPB w Lidzie Ireną Biernacką oraz członkiem Zarządu Głównego ZPB Andrzejem Poczobutem – osadzona w areszcie śledczym w ramach wszczętej przeciwko nim wszystkim sprawy karnej, dotyczącej rzekomego „podżegania do nienawiści na tle narodowościowym” i „rehabilitacji faszyzmu”.

Według Wiktorii Dubaj funkcjonariusze nałożyli areszt na mienie Marii Tiszkowskiej w ramach śledztwa prowadzonego przeciwko niej i innym działaczom polskiej mniejszości narodowej na Białorusi.

Dziennikarzom portalu znadniemna.pl udało się ustalić także, że wczoraj areszt nałożony został na samochód, należący do prezes ZPB Andżeliki Borys.

Postanowienia Prokuratury Generalnej Republiki Białorusi o nałożeniu aresztu na mienie Marii Tiszkowskiej i Andżeliki Borys są datowane dniem 26 marca br.

Nie wiadomo na razie, czy podjęte zostały jakieś czynności prokuratorskie odnośnie mienia pozostałych działaczy polskiej mniejszości, uwięzionych przez reżim Aleksandra Łukaszenki.

/Znadniemna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!