Wiadomości

Kurdowie zdobyli miasto Tabka

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W wyniku trzydniowych zaciętych walk kurdyjskie ugrupowanie Syryjskie Siły Demokratyczne (SDS) przejęło kontrolę nad centralną częścią miasta Tabka (w prowincji Rakka). Wielka flaga Państwa Islamskiego (ISIS) została zdjęta z masztu na centralnym placu miasta.

Tak wyglądało położenie w Tabce w dniu 1 maja:

Zobaczmy jeszcze, jak przedstawiała się sytuacja w rejonie Tabki pod koniec kwietnia br. (jak widzimy, Tabka została wcześniej odcięta od sił głównych ISIS i otoczona została szczelnym pierścieniem):

W ciągu kolejnych dwóch dni, mianowicie 2 i 3 maja, intensywne walki trwały w północnych rejonach miasta, a także na wybrzeżu zbiornika wodnego Al-Assad.

2 maja oddziały SDS oczyścili z przeciwnika rejon Hurija, zdobyły szkołę Abdela Nassera, kompleks budynków rządowych oraz meczet Al-Furkan, a także całą okolicę. Kilkudziesięciu bojowników ISIS zostało otoczonych w rejonie Bahda.

Następnego dnia, tj. 3 maja większa część rejonu Bahda została oczyszczona. Samoloty koalicji pod przywództwem USA wykonały szereg uderzeń na pozycje bojowników w okolicach tamy Tabka, po czym rejon ten przeszedł pod kontrolę Kurdów.

Niektórzy informatorzy donoszą, że wieczorem 3 maja wciąż jeszcze dochodziło do wymiany ognia w rejonie Bahda i tamy, jeśli jednak nawet w mieście ostały się jakieś punkty oporu, to ich los zdaje się być przesądzony i zostaną one w najbliższym czasie zlikwidowane.

Tymczasem zgrupowanie Jaysh al-Nasr, wchodzące w skład Wolnej Armii Syrii, opublikowało komunikat, iż w wyniku uderzenia rakietami Grad na pozycje wojsk syryjskich w rejonie miasta Helfaja w prowincji Hama zginęło grupa żołnierzy syryjskich, pośród których był też żołnierz rosyjski.

Dodajmy, że dziś właśnie Rosjanie poinformowali o śmierci kolejnego swojego żołnierza. 24-letni Bogdan Derewickij jest 32. żołnierzem rosyjskim, który zginął w walkach w Syrii. Jest zarazem drugim poległym w tym miesiącu (przedwczoraj informowaliśmy o śmierci podpułkownika Aleksieja Buczalnikowa. W kwietniu zginęło trzech żołnierzy, w tym major.

Spójrzmy jeszcze, jak przedstawia się sytuacja w rejonie Damaszku. Jak widać, siły walczące z wojskami rządowymi znajdują się bardzo blisko stolicy Syrii i kiedy jechaliśmy autobusem na północ, niemal ocieraliśmy się o pozycje zajmowane przez oddziały antyrządowe:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!