Wiadomości

Bezczelne i pełne buty słowa ambasador Izraela w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Nie wiem, ilu mieszkańców Izraela wie, kto to jest Jarosław Kaczyński, ale o nowelizacji ustawy o IPN wiedzą wszyscy i czekają na decyzję Trybunału Konstytucyjnego – powiedziała w środę ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, pytana o komentarz do wywiadu prezesa PiS dla „Gazety Polskiej”.

– Myślę, że nie jesteśmy na stadium emocji, a na stadium decyzji. (…) Czekamy, (…) to nie musi być zmiana w samej ustawie, to może być, że Trybunał zdecyduje o obowiązkowej interpretacji ustawy; to też może być dobrze; zobaczymy co on zdecyduje – powiedziała Anna Azari, pytana, czy jest możliwe, aby emocje opadły, jeżeli nie dojdzie do zmian w ustawie o IPN.

Azari poinformowała, że mieszkańcy Izraela często pytają ambasadę w Warszawie, czy mogą jechać do Polski.

– Mieszkańcy Izraela nie są uspokojeni, niestety – podkreśliła ambasador Izraela, choć w rzeczywistości to polskich turystów spotykają przykrości, a nawet ataki w Izraelu, a nie izraelskich turystów w Polsce.

– Kilka kroków już było zrobionych. (…) Na przykład czytaliśmy tu bardzo ciężki, trudny tekst, który Ministerstwo Sprawiedliwości odesłało do Trybunału. Dla nas to krok w dobrym kierunku, ale czekamy na to, co powie sam Trybunał. Mam nadzieję, że to sprawę zamknie – stwierdziła.

Według Jarosława Kaczyńskiego „w tle sporu o IPN jest też kwestia roszczeń, bo chociaż może nie ma bezpośredniego związku między tymi sprawami – chcę wierzyć, że nie ma – to jednak zbieżność czasowa jest oczywista”.

– Nie ma nic wspólnego między tymi sprawami, (…) nie zajmowałam się sprawą restytucji – zapewniła Azari. Dodała, że są organizacje, które prowadziły sprawy restytucji mienia, i „ktoś z ambasady chodził z nimi”. Zaprzeczyła jednak, by sprawa ta miała coś wspólnego z tym, co wybuchło na tle nowelizacji ustawy przed Międzynarodowym Dniem Holokaustu.

Ambasador Izraela była też pytana o ocenę apeli niektórych polityków o to, aby wycieczki izraelskie do KL Auschwitz były oprowadzane tylko przez polskich przewodników.

– To niemożliwe, dlatego że przyjeżdżają do Polski dziesiątki tysięcy dzieci, które nie rozumieją po polsku, nie mają jeszcze bardzo dobrego języka angielskiego – oceniła Azari.

Nowelizacja ustawy o IPN weszła w życie 1 marca. Prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!