Europa Wiadomości

Niemiecki mnich chce zniesienia celibatu oraz wprowadzenia kapłaństwa kobiet

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nie ma teologicznych podstaw, by kobiety nie mogły być kapłanami, biskupami, a nawet – czemu nie – papieżem (…) takie rzeczy potrzebują czasu – powiedział Anzelm Grün, niemiecki benedyktyn i psychoterapeuta.

– W kręgach konserwatywnych moje nauczanie czasami określane jest jako heretyckie – zaznacza na początku wywiadu dla „Augsburger Allgemeine” Anzelm Grün. Niemiecki benedyktyn znany jest z wypowiedzi i przekonań znacznie odbiegających nie tylko od nauczania Kościoła.

W wywiadzie opublikowanym 30 marca (w Wielki Piątek), Grün wskazał, że nie widzi przeszkód, aby kobiety mogły dostąpić święceń kapłańskich.  Nie ma teologicznych podstaw, by kobiety nie mogły być kapłanami, biskupami, a nawet – czemu nie – papieżem. Są jedynie historyczne podstawy. Takie rzeczy wymagają czasu, pierwszym krokiem jest więc dopuszczenie kobiet do święceń diakonatu na szczeblu regionalnym – twierdzi niemiecki mnich.

Dla benedyktyna-psychoterapeuty także celibat jest kwestią wątpliwą. Jego zdaniem „powinna być to indywidualna decyzja każdego kleryka”. Grün nie widzi także problemu w wyświęcaniu homoseksualistów. – Znam wielu księży homoseksualistów. To bardzo dobrzy księża – twierdzi.

Anzelm Grün prowadzi Dom Rekolekcyjny dla kapłanów z „wątpliwościami”. Jego bliskim współpracownikiem jest Wunibald Muller, propagator błogosławieństw dla par homoseksualnych, zniesienia celibatu i kapłaństwa kobiet. Muller także jest psychoterapeutą.

Anzelm Grün w wątpliwość podaje także dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Jego zdaniem postać Maryi jest symbolem – wzorem dla innych ludzi i my wszyscy jesteśmy „niepokalanie poczęci”. – Maryja nie jest kimś wyjątkowym, a my nie jesteśmy zwykłymi grzesznikami – wskazywał w 2017 roku.

Grün zaznaczył, że wielki wpływ na jego myślenie wywarła działalność Karlheinza Graf Dürkheima, niemieckiego mistrza zen. Wielu komentatorów w wywodach Grüna dopatruje się myślenia ezoterycznego. On sam nie wypiera się inspiracji dziełami Gustava Junga, ucznia Freuda, psychoanalityka i okultysty.

Źródło: pch24.pl

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!