Wiadomości

Bezcenne skarby starożytne okazały się falsyfikatami – oszuści w rękach CBŚP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

CBŚP zatrzymało osoby, które są podejrzane o próbę oszustwa oraz oszustwo przy sprzedaży artefaktów. Centralne Biuro Śledcze Policji zabezpieczyło blisko 400 sztuk falsyfikatów przedmiotów zabytkowych w tym biżuterię i kamienie szlachetne. Zatrzymano 3 osoby i udaremniono oszustwo na 220 000 zł. Śledztwo jest nadzorowane przez wrocławską Prokuraturę Krajową.

Policjanci Wydziału w Jeleniej Górze Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Śledczego Policji w kwietniu tego roku uzyskali informację, że na terenie województwa dolnośląskiego działa grupa, która zajmuje się wytwarzaniem „falsyfikatów” przedmiotów zabytkowych. Funkcjonariusze CBŚP bezzwłocznie podjęli działania w sprawie, celem weryfikacji uzyskanej informacji.

Pod koniec kwietnia policjanci CBŚP zatrzymali w Jaworze na Dolnym Śląsku, trzech mężczyzn w wieku 42 lata, 45 lat i 53 lat, wszystkie osoby są mieszkańcami województwa dolnośląskiego. Mężczyźni byli zaskoczeni działaniami policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji i nie spodziewali się zatrzymania.

W trakcie działań, funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, przy mężczyznach ujawnili przedmioty zabytkowe, między innymi: biżuterię koloru srebrnego, złotego i brązu oraz znaczne ilości przedmiotów przypominających kamienie szlachetne a także miecz i dwa sztylety, kielich koloru srebrnego z uchwytami wysadzanymi kamieniami koloru różowego, płaskorzeźbę z wizerunkiem dwóch aniołów i krzyża ze zdobieniami, szkatułę metalową sześciokątną z wieczkiem z wizerunkami świętych, szkatułkę w kształcie krzyża koloru srebrnego, krzyża metalowego z wizerunkiem religijnym, płaskorzeźbę z wizerunkiem religijnym koloru srebrnego wysadzaną kamieniami, ok 160 sztuk wyrobów jubilerskich w kolorze złotym i srebrnym w postaci łańcuszków, zawieszek i kolczyków oraz dużą liczbę kamieni w odcieniach zieleni i czerwieni oraz koloru pomarańczowego.

W ramach wykonywanych czynności przez policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji, przeszukano miejsca pobytu i zamieszkania zatrzymanych. Zabezpieczono telefony, laptopy oraz nośniki pamięci cyfrowych. Jednocześnie przeszukano pomieszczenia wynajmowane przez jednego z mężczyzn. Funkcjonariusze CBŚP m. in. ujawnili „warsztat”, w którym zabezpieczono szereg przedmiotów, w tym kilkaset form odlewniczych z silikonu i wosku oraz mosiężnych wzorców pasujących do niektórych przedmiotów. Zabezpieczono też dokumentację związaną z „produkcją” falsyfikatów oraz „przedmioty antyczne” w różnych etapach produkcji.

Wszystkie zabezpieczone rzeczy zostały poddane badaniom przez biegłego. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że część przedmiotów została zaopiniowana przez eksperta jako falsyfikaty natomiast reszta wymaga dodatkowych szczegółowych badań specjalistycznych, które dokładnie określą klasę fałszerstw. Zabezpieczone falsyfikaty są bardzo wysokiej jakości fałszerskiej, niespotykanej dotychczas w Polsce. Całość materiałów jest obecnie analizowana.

W ostatnim tygodniu czerwca, na terenie powiatu Kłodzkiego, w województwie dolnośląskim, policjanci CBŚP zatrzymali kolejną osobę, tym razem mężczyznę w wieku 62 lat. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń jest on związany z poprzednio zatrzymanymi osobami. Mężczyźni są podejrzani o to, że usiłowali doprowadzić do niekorzystnego rozporządzania mieniem inną osobę, w ten sposób, iż oferując posiadane falsyfikaty jako autentyczne przedmioty zabytkowe, chcieli sprzedać je za kwotę 270 000 złotych. Oszukali oni pokrzywdzonego na 50 000 zł, które zostały wpłacone w formie zaliczki. Dzięki działaniom funkcjonariuszy CBŚP udało się zapobiec oszustwu na kolejne 220 000 zł.

Zatrzymani mężczyźni byli wcześniej notowani za oszustwa oraz inne przestępstwa przeciwko mieniu a także za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu.

Łącznie zatrzymano 4 osoby. Śledztwo jest nadzorowane przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Na podstawie zebranego materiału dowodowego prokurator przedstawił podejrzanym zarzuty oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości oraz zbycia zabytków wiedząc, że są one podrobione lub przerobione. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy we Wrocławiu zastosował wobec trzech podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, a wobec jednego środki wolnościowe.

/CBŚP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!