Wiadomości

Belgia może stać się celem ataku terrorystów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rośnie liczba zradykalizowanych islamistów, którzy stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa Belgii – ostrzega unijny koordynator do spraw walki z terroryzmem Gilles de Kerchove.

Ekspert udzielił wywiadu niderlandzkojęzycznej gazecie „De Morgen”, a jego fragmenty przytaczają inne belgijskie media. Przedstawił on szacunkowe dane, według których w Belgii jest ok. 2 tys. zradykalizowanych islamistów. Prawie pół tysiąca powróciło z Syrii, gdzie walczyło u boku dżihadystów.

De Kerchove ostrzegł, że stanowią oni poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa Belgii. Przyznał, że nowym zagrożeniem mogą być powracające kobiety i nieletni z Syrii, których belgijskie władze powinny objąć szczególnym nadzorem. 

Ponowił również apel o skuteczniejszą walkę z propagandą dżihadystów w Internecie, która radykalizuje młodych ludzi i może spowodować, że dołączą oni do ekstremistycznych organizacji przeprowadzających zamachy. 

W Belgii obowiązuje wysoki poziom alertu terrorystycznego. Utrzymuje się on po zamachach na lotnisku Zevantem i w metrze w Brukseli z 22 marca zeszłego roku, w którym zginęły 32 osoby.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!