Europa Wiadomości

Belgia: biskupi skazani za to, że nie przyjęli kobiety do seminarium

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Belgijski sąd cywilny ukarał dwóch biskupów katolickich z powodu odmówienia przez nich kobiecie nauki w seminarium duchownym. Kobieta nazwiskiem Veer Dusauchoit, poprosiła archidiecezję Mechelen-Bruksela o zarejestrowanie jej na szkolenie diakonów w czerwcu i  październiku 2023 roku.

Dwaj belgijscy biskupi zostali skazani za to, że nie przyjęli kobiety do seminarium. Dusauchoit złożyła swoją pierwszą prośbę do kardynała Jozefa De Kesela, a drugą do jego następcy, arcybiskupa Luca Terlindena. Za każdym razem jej prośba o dołączenie do czteroletniego programu formacji przyszłych diakonów została odrzucona. Obaj biskupi będą musieli zapłacić po 1 500 euro – nakazał sąd. Motywuje to tym, że biskupi dopuścili się działań sprzecznych z zasadą równości płci. Nie odniósł się jednak do kwestii faktycznego wyświęcenia Dusauchoit.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Belgii Ks. Tommy Scholtes, z którym skontaktowano się 26 czerwca, powiedział, że kardynał i arcybiskup najpierw zbadają szczegóły orzeczenia i wraz ze swoimi doradcami prawnymi rozważą, czy złożyć apelację. Zauważył, że sąd „z jednej strony potępia, a z drugiej mówi, że nie jest kompetentny do wydawania opinii na temat kandydatów kwalifikujących się do szkolenia diakonów”.

Jeśli chodzi o prawo do przyjęcia, ks. Tommy Scholtes wskazano, że decyzja należy do Kościoła, a zatem do biskupów. W przeciwnym razie- „podważyłoby to rozdział między Kościołem a państwem, bowiem wyświęcanie kobiet na diakonów nie jest możliwe w Kościele katolickim, niewłaściwe byłoby również przyjęcie kogoś na to szkolenie”, podsumował ks. Tommy Scholtes.

Według gazety De Morgen, 62-letnia Dusauchoit od lat posługuje w swoim kościele parafialnym we flamandzkiej części Belgii. Ponieważ jej parafia nie ma już księdza, Dusauchoit zaangażowała się w organizowanie pogrzebów i nabożeństwo Słowa Bożego. Sama opisuje siebie jako „osobę religijną, społecznie zaangażowaną, feministyczną i ekologicznie zainspirowaną”.

NASZ KOMENTARZ: Nie spodziewaliśmy się, że prześladowania Kościoła przyjdą z takiej strony. To może nawet lepiej. Pokazuje to bezczelność wrogów prawdziwej wiary.

Polecamy również: Ukraińcy są “oburzeni” tym, że Polacy nie zestrzeliwują rosyjskich rakiet

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!