Wiadomości

Będzie dymisja Krzysztofa Szczerskiego? – takie mogą być skutki “żartu” rosyjskich youtuberów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Politycy PiS wskazują ministra Krzysztofa Szczerskiego jako tego, który dopuścił do telefonicznej rozmowy youtuberów z Rosji z prezydentem Andrzejem Dudą – informuje Wirtualna Polska.

Dwójka rosyjskich pranksterów, Władimir Kuzniecow i Aleksiej Stoljarow, znani jako Vovan i Lexus, poinformowali, że udało im się nabrać polskiego prezydenta. Andrzej Duda myślał, że rozmawia z Antonio Gutteresem, sekretarzem generalnym ONZ. Nagranie trafiło do sieci.

Według nieoficjalnych ustaleń WP, za narażenie prezydenta na śmieszność odpowiedzialny jest szef jego gabinetu, Krzysztof Szczerski. Dziennikarzom nie udało się skontaktować z ministrem – miał wyłączony telefon.

Portal cytuje ważnego polityka PiS, który uważa, że Szczerski powinien podać się do dymisji. – Czy prezydent ją przyjmie? Nie musi. Ale to Szczerski zawalił, a sytuacja jest na tyle poważna, że nie wyobrażam sobie, żeby nie zostały wyciągnięte konsekwencje personalne – powiedział.

Jednak dymisja w Pałacu wcale nie jest przesądzona. Źródła portalu wskazują, że Szczerski to jeden z najbliższych współpracowników Andrzeja Dudy. Prezydent może nie chcieć jego odejścia.

Jak przekonują rozmówcy WP, “być może polecą głowy tych z niższych szczebli, a Szczerski umyje ręce”. Jaki będzie finał? Kancelaria Prezydenta ma wydać oświadczenie w tej sprawie.

– Służby specjalne przyjrzą się sprawie rozmowy rosyjskich komików z prezydentem Andrzejem Dudą – powiedział w środę rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marcin Kędryna powiedział wcześniej w środę, że nagranie rozmowy rosyjskich komików z prezydentem Andrzejem Dudą jest autentyczne, a rozmówcy byli weryfikowani przez polską placówkę przy ONZ. On również zapewnił w środę, że sprawą zajmą się służby.

Znani z prowokacji wobec polityków i światowych przywódców rosyjscy komicy Vovan i Lexus (Władimir Kuzniecow i Aleksiej Stoliarow) zamieścili we wtorek wieczorem na portalu YouTube nagranie mające przedstawiać ich rozmowę z prezydentem Andrzejem Dudą.

W 11-minutowej rozmowie Kuzniecow, który podszył się pod sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, gratuluje Andrzejowi Dudzie wyborczego zwycięstwa i próbuje sprowokować go do kontrowersyjnych wypowiedzi, m.in. na temat sporów o historię i pomniki Armii Czerwonej z Rosją czy kwestię Lwowa. Rozmowa prowadzona jest po angielsku.

/dorzeczy.pl, wp.pl, Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!