Wiadomości

Atak żydowskich ekstremistów na opactwo w Dormition

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Opactwo benedyktyńskie Dormition w Jerozolimie stało się w miniony weekend celem antychrześcijańskiego ataku. Jak poinformował klasztor w niedzielę rano, poprzedniego wieczoru na niżej położone podwórko spadł worek z gruzem budowlanym z tzw. greckiego ogrodu na Górze Syjon. Spowodowane zostały szkody materialne, policja prowadzi dochodzenie.

„Najwyraźniej worek został wrzucony na nasze podwórko przez żydowskich ekstremistów z pełną premedytacją”, napisali w oświadczeniu przełożeni opactwa. „Tłum zgromadzony w pobliżu Grobu Dawida agresywnie atakował nie tylko osoby przybyłe z powodów religijnych, ale także policjantów. Wskazuje to na bardzo poważny problem, kiedy autorytet państwa i jego przedstawicieli nie jest traktowany poważnie, a nawet jest pogardzany”, czytamy w oświadczeniu.

Arcybiskup Bambergu i były przewodniczący Komisji ds. Kościoła Powszechnego Konferencji Biskupów Niemieckich Ludwig Schick na Twitterze wyraził zaniepokojenie atakiem na opactwo oraz złożył wyrazy ubolewania nad terrorem, przemocą i wojnami na świecie.

Opactwo Dormition na jerozolimskim starym mieście, podobnie jak inne chrześcijańskie obiekty w ostatnich latach są celem wandali ze środowisk żydowskich fundamentalistów. W maju 2014 próbowano podpalić klasztorny kościół na nie długo po tym jak papież Franciszek podczas swojej wizyty w Izraelu odprawił Mszę św. w pobliskim Wieczerniku. W 2016 r. na murach i drzwiach opactwa pojawiły się hasła w języku hebrajskim m. in.: „Chrześcijanie do piekła” czy „Śmierć chrześcijanom”.

Zbudowane na początku XX wieku niemieckojęzyczne opactwo benedyktyńskie Dormition z Bazyliką Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny jest częścią panoramy Jerozolimy. Klasztor na skraju Starego Miasta znajduje się w miejscu, gdzie według tradycji miała miejsce Ostatnia Wieczerza Jezusa i zstąpienie Ducha Świętego na apostołów.

Opactwo należy do „Niemieckiego Związku Ziemi Świętej” i zostało powierzone zakonowi benedyktynów w 1906 r. Kościół został konsekrowany w 1910 roku, a klasztor w 1926 roku został podniesiony do rangi opactwa. Od 1948 do 1967 roku klasztor i kościół stały całkowicie opuszczone na „ziemi niczyjej” pomiędzy Izraelem i Jordanią.

Od końca lat 60. opactwo zyskało na znaczeniu, zwłaszcza pod kierownictwem opata o. Laurentiusa Kleina (1928-2002), który w 1973 r. założył ekumeniczny rok studiów teologicznych dla studentów z krajów niemieckojęzycznych.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!