Wiadomości

Atak na budynek władz oświatowych w Afganistanie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Grupa uzbrojonych napastników zaatakowała w środę budynek władz oświatowych w Dżalalabadzie na wschodzie Afganistanu. Trwa wymiana ognia między napastnikami a siłami bezpieczeństwa. Pojawiły się informacje o dwóch zabitych i co najmniej pięciu rannych. Policja próbuje uwolnić uwięzionych w budynku.

W pobliżu miejsca ataku słychać było co najmniej dwa wybuchy; zginęły co najmniej dwie osoby, w tym jeden ze strażników przy bramie wjazdowej — poinformował rzecznik resortu oświaty.

Pojawiły się też informacje o co najmniej pięciu rannych, jednak ostateczny bilans ofiar może okazać się znacznie wyższy. Napastnicy utrzymywali swoje pozycje mimo ostrzału sił bezpieczeństwa, a w budynku uwięziona została nieznana liczba osób.

— Naszym priorytetem jest uratowanie ludzi, którzy są w środku — podkreślił szef policji w Dżalalabadzie.

To już trzeci poważny atak w Dżalalabadzie, stolicy prowincji Nangarhar, w ciągu ostatnich dwóch tygodni. 1 lipca w zamachu bombowym zginęła grupa Sikhów, a we wtorek życie straciło co najmniej 12 osób, gdy zamachowiec wysadził się w powietrze w pobliżu stacji benzynowej, powodując ogromny pożar.

Na razie żadna organizacja nie przyznała się do środowego ataku, agencja Reutera przypomina jednak, że odpowiedzialność za poprzednie dwa wzięli na siebie bojownicy lokalnej filii Państwa Islamskiego (IS).

Powtarzające się ataki świadczą o niestabilnej sytuacji w wielu częściach Afganistanu po trzydniowym rozejmie, ogłoszonym w czerwcu z powodu kończącego ramadan święta Eid al-Fitr.

Dzięki intensywnemu wsparciu lotnictwa USA afgańskie siły zdołały utrzymać talibów poza granicami większych miast, nie zapobiegło to jednak kolejnym zamachom na ludność cywilną.

Położona przy nieszczelnej granicy z Pakistanem prowincja Nangarhar uważana jest za bastion afgańskiego IS, odkąd bojownicy tej dżihadystycznej organizacji zjawili się w tym kraju na początku 2015 roku.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!