Wiadomości

Atak dżihadystów na hotel. Jest wiele ofiar

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak poinformował somalijski urzędnik ds. bezpieczeństwa, co najmniej ośmiu cywilów zginęło w starciach między radykalnymi islamistami z Al-Shabaab, którzy zaatakowali hotel Hayat w Mogadiszu, a siłami bezpieczeństwa próbującymi ich zneutralizować.

– Siły bezpieczeństwa atakowały terrorystów, którzy byli otoczeni w pokoju w budynku hotelu, większość ludzi została uratowana, ale na tym etapie musimy potwierdzić śmierć co najmniej ośmiu cywilów – poinformował przedstawiciel sił bezpieczeństwa Somalii Mohamed Abdikadir, nie informując, czy akcja odblokowania hotelu już się zakończyła.

Do przeprowadzenia ataku na hotel przyznała się powiązana z Al-Kaidą grupa Al-Shabaab, która od około 15 lat prowadzi walkę przeciwko kruchemu rządowi centralnemu Somalii. Bojownicy Al-Shabaab zostali wyparci ze stolicy w 2011 r. przez siły Unii Afrykańskiej, ale grupa nadal kontroluje obszary wiejskie i ma zdolność przeprowadzania śmiertelnych ataków na cele cywilne i wojskowe.

Hotel Hayat jest popularnym miejscem spotkań deputowanych i innych urzędników państwowych. Na początku tego tygodnia Stany Zjednoczone ogłosiły, że ich siły zabiły 13 bojowników al-Shabaab podczas nalotu w środkowo-południowej części kraju, gdy bojownicy islamscy atakowali siły somalijskie.

/TVP Info, fot. Abukar Mohamed Muhudin/Anadolu Agency/Getty Images/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!