Wiadomości

Armia turecka przejmuje kontrolę nad prowincją Idlib /film i mapka/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Armia turecka praktycznie zakończyła proces obsadzania granicy enklawy obejmującej prowincję Idlib oraz przylegające do niej fragmenty prowincji Aleppo, Hama i Latakia. Wzdłuż granicy enklawy wojska tureckie utworzyły dwanaście silnie obsadzonych punktów kontrolnych, ostatni taki punkt utworzony został między miastem Dżisr asz-Szugur i dolną Al-Gab.

Enklawa ta, granicząca od północy z kantonem Afrin, z którego niedawno wojska tureckie i protureccy bojownicy wyparli bojowników kurdyjskich, jest obecnie w znacznej części kontrolowana przez ugrupowania protureckich bojowników. Ale około jednej trzeciej tego terytorium, w tym stolica prowincji Idlib, znajduje się pod kontrolą oddziałą koalicji Hajat Tahrir asz-Szam, której trzon sanowi ugrupowanie Dżebhat an-Nusra.

Utworzenie punktów kontrolnych wzdłuż granicy enklawy i oddzielających tereny kontrolowane przez protureckich bojowników od terenów obsadzonych przez syryjskie siły rządowe formalnie służyć ma kontroli przestrzegania reżimu zawieszenia ognia, w rzeczywistości jednak w ten sposób Turcja umacnia swoją obecność w północno – zachodniej Syrii w celu uniemożliwienia władzom w Damaszku ewentualne przywrócenie kontroli nad tym obszarem.

W dalszej kolejności możemy spodziewać się operacji wojsk tureckich i formacji protureckich bojowników przeciwko Hajat Tahrir asz-Szam, względnie próby zmuszenia tegoż ugrupowania do podporządkowania się formacjom protureckim.

Czytaj też:

Niezwykle komplikuje się sytuacja w syryjskiej prowincji Idlib

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!