Wiadomości

Niezwykle komplikuje się sytuacja w syryjskiej prowincji Idlib

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak pamiętamy, to właśnie do prowincji Idlib, leżącej w północno-zachodniej Syrii, przy granicy z Turcją, ewakuowano bojowników, którzy zgodzili się zdać ciężką broń, z enklaw w prowincji Damaszek (Wschodnia Guta, Wschodni Kalamun oraz Jarmuk), a także z pogranicza prowincji Hama i Homs. Wśród ewakuowanych do prowincji Idlib bojowników przeważali członkowie koalicji Hajat Tahrir asz-Szam, a także Ahrar asz-Szam oraz różnych ugrupowań protureckich (w tym Dżejsz al-Islam i innych). Dodajmy, że do niedawna Ahrar asz-Szam ściśle współdziałała z Hajat Tahrir asz-Szam, ale obecnie bliżej temu ugrupowaniu do protureckich formacji współtworzących Wolną Armię Syrii (Al-Jayš Al-Suri Al-Ḥurr), a z Hajat Tahrir asz-Szam, której trzon tworzy ugrupowanie Dżebhat an-Nusra, toczy ono co raz krwawe boje.

I oto dziś pojawiły się doniesienia, że syryjskie siły rządowe przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa podjęły natarcie na pozycje Hajat Tahrir asz-Szam w pobliżu miasta Dżisr asz-Szugur, przy granicy prowincji Idlib z prowincją Latakia, niedaleko granicy tureckiej. Równocześnie na Twitterze (@ Breizhman1983) pojawiła się informacja, że do Dżisr asz-Szugur weszły wojska tureckie.

Przypomnijmy w tym miejscu, że oddziały Hajat Tahrir asz-Szam kontrolujące teren w rejonie na południowy-wschód od Dżisr asz-Szugur utworzyły tam enklawę, którą od sił głównych Hajat Tahrir asz-Szam oddzielają tereny kontrolowane przez ugrupowania bojowników ujgurskich, które z jednej strony wspierane przez Turcję, z drugiej zaś powiązane są z ujgurskimi separatystami z terytorium Chin, a także inne formacje protureckie.

Czytaj też:

Wojna w Syrii, czyli kto z kim przeciw komu?

/wk/

Stanisław Michalkiewicz! Stanisław Krajski! Ewa Kurek! Radosław Sikora i inni autorzy w Nowym numerze Magna Polonia! Sprawdź już teraz!! Kupując wpierasz wolne media!

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!