Wiadomości

Archeolodzy ogłosili, że odkryli grobowiec, w którym pochowano Kleopatrę i Marka Antoniusza

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jeśli potwierdzą się informacje dochodzące z Egiptu, będziemy świadkami sensacji. Badacze twierdzą, że odkryli miejsce spoczynku Kleopatry. Wraz z nią ma być pochowany jej kochanek Marek Antoniusz – czytamy na portalu i.pl.

– Pod starożytną świątynią Taposiris Magna w Egipcie odkryto tunel wyryty w skale, który może prowadzić do grobowca Kleopatry, ostatniej królowej hellenistycznego Egiptu – twierdzą naukowcy. Krypta jest 43 metry pod ziemią i obok Kleopatry ma spoczywać jej kochanek Marek Antoniusz.

Archeolog Kathleen Martinez z Uniwersytetu San Domingo jest przekonana, że Kleopatra i Marek Antoniusz pochowani są pod świątynią, której nazwa oznacza „wielki grób Ozyrysa” i znajduje się w pobliżu starożytnej egipskiej stolicy Aleksandrii. Rzeźbiona skała, okrzyknięta geometrycznym cudem, rozciąga się na 1500 metrów, a szczątki Kleopatry i jej kochanka znajdują się na końcu tunelu.

Taposiris Magna to miasto w Egipcie założone przez faraona Ptolemeusza II. Leży na ramieniu wyschniętego Jeziora Mareotis. Nazwa oznacza „wielki grób Ozyrysa”. Podczas wykopalisk w 2020 archeolodzy znaleźli mumię ze złotym językiem, który prawdopodobnie służył do rozmawiania z Ozyrysem w zaświatach. Uważano, że świątynia w tym mieście jest miejscem ostatniego spoczynku Kleopatry.

Martinez uważa, że przed popełnieniem przez Marka Antoniusza samobójstwa po klęsce z Oktawianem, Kleopatra przygotowała plan swojego pochówku i jej kochanka. Negocjowała z Oktawianem, aby ten zezwolił jej pochować Antoniusza w Egipcie. Chciała zostać z nim pochowana, ponieważ chciała odtworzyć legendę o Izydzie i Ozyrysie. Znaczenie kultu Ozyrysa polega na tym, że zapewnia on nieśmiertelność. Po śmierci bogowie pozwoliliby Kleopatrze żyć z Antoniuszem w innej formie.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!