Wiadomości

W “czynie społecznym” namalowali “zebrę”. Teraz szuka ich policja

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal i.pl, anonimowi mieszkańcy Głowna własnoręcznie namalowali przejście dla pieszych na ruchliwym odcinku drogi krajowej nr 14. Postawili też znak drogowy oraz tabliczkę z manifestem. Wzięli sprawy w swoje ręce, gdyż – jak twierdzą – ich prośby o stworzenie przejścia dla pieszych od kilku lat były ignorowane przez miasto. Sprawcy są poszukiwani przez policję, a namalowane przez nich pasy zostały usunięte.

– To my, z powodu braku interwencji ze strony miasta, mimo wielu wypadków w tym miejscu, zdecydowaliśmy podjąć inicjatywę i namalować przejście dla pieszych własnoręcznie. Ludzie codziennie – zwłaszcza latem – przechodzą tutaj przez ulicę z parkingu na Wakepark – napisali inicjatorzy akcji, na tabliczce, którą wbito tuż obok namalowanych pasów.

Ubiegłotygodniowy manifest, w którym uczestniczyło – jak nieoficjalnie wiadomo – kilkanaście osób, podzielił głowieńską społeczność. Część mieszkańców wyraziło poparcie dla akcji, zgadzając się z argumentami, że w tym miejscu – tuż obok wodnego środka sportowo-rekreacyjnego – przejście dla pieszych powinno było zostać utworzone już dawno temu. Wśród komentujących zdarzenie znalazły się też osoby krytykujące samowolkę. Wątpliwości nie ma natomiast policja, która prowadzi w tej sprawie postępowanie o wykroczenie, a także odpowiedzialna za tę drogę Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

– Takie zachowanie jest bardzo niebezpieczne. Absolutnie nie wolno czegoś takiego robić, a mówi o tym art. 85. kodeksu wykroczeń – poinformował Maciej Zalewski, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału GDDKiA.

Inicjatorzy akcji najprawdopodobniej jednak osiągną swój cel. Grzegorz Janeczek, burmistrz Głowna, napisał 7 listopada do GDDKiA oficjalne pismo o wybudowanie przejścia. Jak twierdzi, na przestrzeni kilku lat, wielokrotnie telefonował do GDDKiA w tej samej sprawie. 3 listopada do GDDKiA wpłynęło też pismo o wyznaczenie przejścia ze zgierskiej policji.

– Przeanalizujemy, jakie istnieją tam możliwości, czy będzie to wszystko zgodne z wymogami technicznymi i na pewno – po przeprowadzonej analizie – podejmiemy stosowne kroki – zapowiedział Zalewski.

To nie pierwsze tego typu zdarzenie na terenie powiatu zgierskiego. Przed rokiem anonimowy sprawca własnoręcznie namalował przejście dla pieszych w Ustroniu (gm. Zgierz). Minęło wówczas kilka tygodni zanim zostało usunięte.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!