Wiadomości

Arabia Saudyjska i Katar „zgadzają się na otwarcie przestrzeni powietrznej oraz granic lądowych i morskich”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nastąpi ponowne otwarcie granic powietrznych, lądowych i morskich między Arabią Saudyjską a Katarem – poinformował minister spraw zagranicznych Kuwejtu.

Stosowna deklaracja zostanie podpisana jutro. Wszystkie granice powietrzne, lądowe i morskie między Arabią Saudyjską i Katarem zostaną ponownie otwarte jeszcze dzisiejszego wieczoru.

Oznacza to zakończenie trwającego kilka lat konfliktu w regionie, zwłaszcza że – jak donosi Agencja Reutera – Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Egipt również mają uregulować swoje relacje z Katarem. Blokada Kataru zostanie zniesiona, a ten w zamian wycofa się z pozwów, które wytoczył tym państwom.

W następstwie tego emir Kataru weźmie jutro udział w szczycie państw Zatoki Arabskiej, który odbędzie się w Arabii Saudyjskiej…

Przypomnijmy, że w czerwcu 2017 r. Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Egipt – oskarżyły Katar m.in. o wspieranie terroryzmu i zbyt bliskie relacje z Iranem, zrywając więzi gospodarcze i dyplomatyczne. Owe cztery kraje nałożyły na Katar blokadę lądową, morską i powietrzną.

Z pomocą Katarowi pospieszyła wówczas Turcja, która stała się najbliższym sojusznikiem Kataru, rozmieszczając na jego terytorium swoje wojska. W ostatnim czasie doszło do ocieplenia relacji pomiędzy Turcją a Arabią Saudyjską, teraz z kolei dochodzi do zakończenia konfliktu „arabskiej czwórki” z Katarem.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!