Historia

Antypolska hucpa tzw. Obywateli RP – nie chcą upamiętnienia dowódców partyzanckich broniących polskich wsi przed bandami UPA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W listopadzie ubiegłego roku do Rady Miasta Hrubieszowa złożono wniosek ws. likwidacji nazwy ulicy Stanisława Basaja ps. Ryś. Stoi za tym lewicowo-liberalna, radykalnie antyrządowa, prounijna i proukraińska organizacja Obywatele RP. Podobna sytuacja ma miejsce w Tomaszowie Lubelskim, gdzie Obywatele RP domagają się usunięcia ulicy dowódcy AK i komendanta rejonu w Obwodzie AK Tomaszów Lubelski, Zenona Jachymka – „Wiktora”.

Wnioskodawcy tych haniebnych antypolskich akcji podnoszą, że w wyniku działań prowadzonych przez AK i BCh ginęli ukraińscy cywile, zupełnie pomijając przy tym kontekst, jakim było masowe, bestialskie mordowanie przez Ukraińców Polaków, których wymienieni dowódcy bronili przed rozszalałymi bandami.

„Z analizy źródeł i relacji wynika, iż w trakcie pacyfikacji obywateli Rzeczypospolitej Polskiej zabijano w oparciu o kryterium narodowościowe. Członkowie AK i BCh dopuszczali się zbrodni wojennych na osobach cywilnych, zbrodniczych podpaleń, gwałtów i torturowania cywilnych osób” – piszą Obywatele RP.

Ich zdaniem, „honorowanie w przestrzeni publicznej osób ponoszących bezpośrednią odpowiedzialność za zbrodnicze czyny podkomendnych (…) uważamy za rzecz szkodliwą i naruszającą normę współżycia społecznego, godzącą w godność i dobro wszystkich obywateli Rzeczypospolitej”. W związku z tym Fundacja „Wolni Obywatele RP”, w imieniu Ruchu Obywatele RP zwraca się do Rady Miasta Hrubieszowa o przyjęcie uchwały i zmianę nazwy ulicy Stanisława Basaja „Rysia”.

W tym miejscu polecamy historię 1 Batalionu BCh por. Stanisława Basaja – „Rysia”, który w szczytowym okresie rozwoju liczył niemal 800 żołnierzy:

http://www.ivrozbiorpolski.pl/index.php?page=basaj

Stanisław Basaj – „Ryś” i Zenon Jachymek – „Wiktor” byli znienawidzeni przez bandytów z UPA, znienawidzeni pozostają do dziś przez ich mentalnych spadkobierców.

/kresy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!