Wiadomości

Antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko raka piersi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, są bardziej narażone na zachorowanie na raka piersi – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych w Danii na grupie 1,8 miliona kobiet. Testy prowadzono przez 11 lat i wykazały one, że kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną, mają o 20% wyższe ryzyko zachorowania na raka piersi.

W Danii obserwowano 1,8 mln kobiet w wieku od 15. do 49. roku życia stosujących różnego typu hormonalne środki antykoncepcyjne, zarówno pigułki, plastry jak wkładki domaciczne. W tych badaniach nie ma zatem rozróżnienia, które z nich są mniej lub bardziej ryzykowne.

Duńscy specjaliści wyliczyli, że co roku rak piersi może się rozwinąć u jednej kobiety stosującej antykoncepcyjne środki hormonalne na 7 690. To znacząca grupa, ponieważ na całym świecie używa ich 180 mln kobiet (13 proc. kobiet w wieku 15-49 lat).

Ryzyko jest tym większe im dłużej stosowane były antykoncepcyjne środki hormonalne, szczególnie u kobiet po 40. roku życia. W przypadku kobiet, które używały ich jedynie przez rok, nie przekraczało ono 9 proc. w ciągu roku, a po 10 latach zwiększało się ono do 38 proc.

Główna autorka badań dr Lina Morch ze szpitala uniwersyteckiego w Kopenhadze w wypowiedzi dla Reutersa zwraca uwagę, że zagrożenie rakiem piersi nie znika natychmiast po odstawieniu preparatu hormonalnego. Przykładowo w przypadku używania środka przez kobietę dłużej niż pięć lat, ryzyko jest podwyższone jeszcze przez pięć kolejnych lat od odstawienia. Jednak po krótkim okresie jego przyjmowania znika niemal natychmiast.

Czytaj więcej:
http://pulsmedycyny.pl/4682033,25850,nowa-antykoncepcja-hormonalna-o-20-proc-zwieksza-ryzyko-raka-piersi?utm_source=copyPaste&utm_medium=referral&utm_campaign=Chrome

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!