Wiadomości

Najpilniejsze zadanie to poprawa stanu obrony powietrznej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– W mojej ocenie najważniejsza jest obrona powietrzna. Dzisiaj mamy niebo niemalże bezbronne – ocenił w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie” wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.

– Doświadczenia pokazują, że dominacja w powietrzu decyduje o przebiegu walki. Jeżeli nie jesteśmy jednak w stanie dominować, to przynajmniej posiadajmy narzędzia, które ograniczą potencjalnego agresora. To jest najważniejszy element polskiego bezpieczeństwa, który powinien zostać zbudowany – podkreślił minister. 

Kownacki przyznał, że imponują mu „znakomite umiejętności” prezentowane przez polskich żołnierzy, ale „przykro” jest patrzeć, „jak wsiadają do wozów bojowych, które już dawno powinny być wycofane”. 

– Z tego powodu realizujemy projekt nowego bojowego wozu piechoty – Borsuka. Obecnie jest to praca badawcza; liczymy, że w 2019 r. będziemy mieli prototyp, który pozwoli nam myśleć o produkcji seryjnej – zdradził. Jak dodał, w MON i w Hucie Stalowa Wola jest zielone światło, żeby to realizować. 

Mówiąc o nowym sprzęcie Kownacki zaznaczył także, że „warto spojrzeć na nasze kobbeny, czyli okręty podwodne”. – Na szczęście od przyszłego roku wychodzą z użytku – przyznał.

– To dobitnie pokazuje, czego nie byli w stanie dokonać nasi poprzednicy. Budowa okrętu podwodnego, to okres ok. siedmiu lat. W związku z tym (…) umowa na nowe powinna być podpisana około roku 2010, 2011. Tak, żebyśmy mogli zastąpić te, które wychodzą, następnymi – podkreślił.

Minister jest zdziwiony, że wcześniej nic z tej sprawie nie zrobiono. – To my dzisiaj widząc, że jest to naprawdę pilna potrzeba, jeśli chodzi o Marynarkę Wojenną, robimy wszystko, żeby wybrać oferenta i w przyszłym roku wynegocjować oferenta oraz podpisać umowę – wskazał.

/Gazeta Polska Codziennie, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!