Wiadomości

Andżelika Borys skazana na 15 dni aresztu za jarmark kaziukowy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

15 dni spędzi w areszcie prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys – taką karę dla polskiej działaczki ogłosił sędzia Rusłan Gurin wysłany do aresztu w Grodnie, w którym szefowa ZPB przebywa od wczoraj za zorganizowanie 7 marca tradycyjnego święta rzemieślników „Grodzieńskie Kaziuki 2021”.

Werdykt sądowy zostanie zaskarżony w wyższej instancji sądowej, ale praktyka białoruskiego sądownictwa każe spodziewać się tego, że decyzja nie zostanie zmieniona i Andżelika Borys wyjdzie na wolność dopiero po Wielkanocy, czyli 7 kwietnia.

W związku z aresztowaniem Andżeliki Borys i kampanii prześladowania polskiej mniejszości, które rozpętały władze Białorusi Zarząd Główny ZPB przyjął Oświadczenie, w którym stwierdził m.in.: „Prześladowanie Andżeliki Borys za realizowanie zadań statutowych ZPB, a mianowicie za pielęgnowanie polskich tradycji i kultury w środowisku polskiej mniejszości narodowej postrzegamy jako akt zastraszania całego środowiska polskiej mniejszości na Białorusi”.

Działacze ZPB dodali też, że mimo represji nie dadzą się zastraszyć i będą kontynuować przewidzianą przez Statut ZPB polską działalność kulturalno-oświatową.

W obronie prezes ZPB Andżeliki Borys i polskiej mniejszości narodowej na Białorusi specjalne Oświadczenie wydało MSZ RP, wypowiadał się Premier RP Mateusz Morawiecki, a także prezydencki minister Adam Kwiatkowski.

/Znadniemna.pl /

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!