Wiadomości

Andrzej Duda po rozmowach z Poroszenką: „Zwróciłem się z apelem do prezydenta Ukrainy, by była zgoda na badania i ekshumacje”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Zwróciłem się z apelem do prezydenta Ukrainy, by była zgoda na badania i ekshumacje – powiedział dziś w Charkowie Andrzej Duda. – Ustaliliśmy, że apelujemy o to, aby nie podejmować kroków w kierunku kolejnych upamiętnień, które nie są oparte na sprawdzonych naukowo dowodach.

– Główne tematy naszej dzisiejszej rozmowy z panem prezydentem, długiej, nie zawsze łatwej, mamy kilka tematów trudnych, ale wierzę głęboko, że uda nam się te tematy rozwiązać w duchu dobrej współpracy pomiędzy naszymi krajami i naszymi społeczeństwami – powiedział podczas konferencji prasowej w Charkowie Andrzej Duda.

– Chcemy, żeby historia nie determinowała tego, co dzieje się dzisiaj i będzie działo się w przyszłości. Fakty są takie, że to, co działo się przed laty, bardzo często ma wpływ, poprzez naszą wrażliwość i ból, który zostaje. Musimy to rozumieć jako politycy i to szanować. W kontekście historii musimy dbać o to, żeby za wszelką cenę dążono do prawdy – dodał prezydent.

– Myślę przede wszystkim o ekshumacjach. Zwróciłem się dziś do pana prezydenta z jasno sformułowanym apelem: abyśmy mogli przełamać impas w relacjach polsko-ukraińskich musi być przywrócona zgoda na ekshumacje. Sprawiedliwie, po jednej i drugiej stronie, aby zawsze upamiętnienie mogło się odbyć, po naukowych badaniach – powiedział Duda.

– Zwrócimy się, by na szczeblu wicepremierów i ministrów kultury zostały uzgodnione ustalenia komisyjne, by jak najszybciej usunąć zakaz ekshumacji – mówił.

Zaapelował również do polityków, by “zachowali umiar w wypowiedziach”.

–Byśmy mogli budować przyszłość, musimy starać się podejść do tego w sposób spokojny. Dojść do prawdy, ale tak, by zbudować pomost przyjaźni między narodami, a nie zaogniać rany – powiedział prezydent.

– Doszliśmy do wspólnego wniosku, że historia nie powinna wpływać na strategiczny charakter relacji ukraińsko – polskich, że należy pamiętać o bohaterach z przeszłości, czcić pamięć niewinnych ofiar, ale też należy zdecydowanie posuwać się naprzód, bowiem historii już nie zmienimy, ale mamy i możemy zmieniać teraźniejszość i budować pozytywne zrozumienie, by nikt nigdy nie mógł zasiać ani w serca Ukraińców, ani w serca Polaków nienawiści i wrogości – powiedział z kolei Petro Poroszenko.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!