Wiadomości

Andrzej Duda odebrał uchwałę PKW o wyborze na prezydenta RP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Zamku Królewskim w Warszawie Andrzej Duda odebrał uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej o wyborze na prezydenta RP. Prezydent pogratulował Rafałowi Trzaskowskiemu, który uzyskał ponad 10 mln 18 tys. głosów.

Uroczystość wręczenia Andrzejowi Dudzie uchwały PKW rozpoczęła się o godz. 17.30; prezydentowi towarzyszyła jego żona Agata Kornhauser-Duda, premier Mateusz Morawiecki i członkowie rządu oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Po odebraniu uchwały głos zabrał sam prezydent.

– To sukces demokracji, Polacy pokazali, że nasza demokracja dojrzewa i to jest najlepsza wiadomość – mówił prezydent.

– Spośród tych ponad 20 mln obywateli, którzy oddali w tych wyborach głos, ponad 10 mln 430 tys. naszych rodaków zagłosowało na mnie. Chcę za to podziękować – dodał.

Prezydent pogratulował Rafałowi Trzaskowskiemu, który uzyskał ponad 10 mln 18 tys. głosów.

– Ktoś powie, że różnica była niewielka, ale też trzeba sobie zdać sprawę, że to różnica prawie taka, ilu jest mieszkańców Gdańska, to różnica większa niż jest wszystkich mieszkańców Szczecina, dwukrotnie większa niż liczba mieszkańców Torunia. Różnica ponad 420 tys. głosów to jest jednak różnica ogromna. Te 2 proc. pokazuje, że demokracja w Polsce ma się dobrze. Tak jest z wyborami prezydenckimi, w II turze, że wystarczy mieć o jeden ważny głos więcej. Tu było ich ponad 420 tys. – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent pogratulował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu sukcesu w trakcie szczytu UE w Brukseli. – Mam nadzieję, że dzięki ciężkiej pracy i tym negocjacjom uda nam się powrócić do rozwoju sprzed pandemii – mówił Andrzej Duda.

Na 6 sierpnia marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwołała Zgromadzenie Narodowe, które zbierze się w Sejmie. Przed Zgromadzeniem Narodowym Andrzej Duda złoży przysięgę obejmując urząd prezydenta na drugą kadencję.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!