Wiadomości

W związku z kryzysem ekonomicznym Rosja ograniczy wydatki na zbrojenia?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ministerstwo Finansów Federacji Rosyjskiej zaproponowało ograniczenie przez trzy lata wydatków na programy zbrojeniowe o 5% w związku z pandemią koronawirusa i wywołanym przez nią kryzysem ekonomicznym. Oznaczałoby to obniżenie wydatków na zakup i modernizację uzbrojenia o około 225 mld rubli (3,2 mld dolarów) – informuje portal Defence24.pl.

Jak podaje portal ekonomiczny RBC.RU, propozycja padła 7 lipca na spotkaniu ministra finansów A. Siluanowa z premierem Rosji W. Miszustinem. Jej wdrożenie wynika zaś z opublikowanej 20 lipca metodologii podziału środków budżetowych przez Ministerstwo Finansów. W celu zrównoważenia budżetu federalnego przez następne trzy lata ograniczone zostaną o 5% środki przeznaczone na realizacji dziesięcioletniego państwowego programu zbrojeniowego, podpisanego przez prezydenta Władimira Putina dwa lata temu. Wśród priorytetów objętych tym programem są m. in.:

– Rozwój systemu przeciwlotniczego S-500, międzykontynentalnych pocisków balistycznych Sarmat i Rubież oraz wymiana kompleksów Topol na nowocześniejsze systemy Jars.
– Programy rozwoju pojazdów opancerzonych opartych na platformach Armata, Kurganiec i Bumerang, dostawa nowych czołgów T-90M.
– Myśliwce Su-57 i MiG-35 oraz modernizacja bombowców strategicznych Tu-95MS, Tu-160M, Tu-22M3 oraz projekt ich następcy PAK-DA.
– Budowa strategicznych okrętów podwodnych Boriej-B, okrętów nawodnych z pociskami manewrującymi Kalibr i rakietami hipersonicznymi Cyrkon, a także dwóch śmigłowcowców wyposażonych w najnowsze śmigłowce morskie Ka-52K Katran.

Więcej:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!