Wiadomości

Amerykański okręt desantowy wpłynął na Morze Czarne

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Amerykański okręt desantowy USS Fort McHenry, z żołnierzami 22. Morskiej Jednostki Ekspedycyjnej (MEU) na pokładzie, przepłynął w niedzielę przez cieśniny Bosfor i Dardanele kierując się na Morze Czarne – poinformowały siły morskie USA w Europie i Afryce.

„Przejście USS Fort McHenry na Morze Czarne potwierdza nasze wspólne zdecydowanie, by zapewnić bezpieczeństwo na Morzu Czarnym i wzmacnia nasze silne relacje z sojusznikami i partnerami NATO w regionie” – oświadczyła wiceadmirał Lisa M. Franchetti, dowódca VI Floty Stanów Zjednoczonych.

„Nasze rutynowe operacje na Morzu Czarnym również świadczą o nieodłącznej elastyczności i możliwości sił morskich amerykańskiej VI Floty” – dodała.

Okręt desantowy Fort McHenry regularnie pełni służbę w ramach amerykańskiej VI Floty wraz z okrętem szturmowym USS Kearsarge i okrętem desantowym-dokiem USS Arlington, a także żołnierzami piechoty morskiej z 22. Morskiej Jednostki Ekspedycyjnej z siedzibą w Camp Lejeune – podano na stronie internetowej sił morskich USA w Europie i Afryce.

Okręt będzie prowadził operacje z sojusznikami i partnerami w celu zwiększenia bezpieczeństwa i stabilności w Europie – sprecyzowano.

Marynarka wojenna USA rutynowo operuje na Morzu Czarnym zgodnie z prawem międzynarodowym, w tym Konwencją z Montreaux z 1936 r. – porozumieniem regulującym prawo morza w cieśninach czarnomorskich Bosfor i Dardanele. W 2018 roku misje na Morzu Czarnym wykonywało kilka amerykańskich okrętów.

VI Flota z bazą w Neapolu prowadzi pełne spektrum wspólnych morskich operacji, często w porozumieniu z sojusznikami w celu wspierania amerykańskich interesów narodowych i bezpieczeństwa oraz stabilności w Europie i Afryce.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!