Islam Świat Wiadomości

Amerykańska uczelnia ocenzurowała test by… nie urazić muzułmanów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu euroislam.pl Scottsdale Community College (SCC) w Arizonie uległ presji miejscowych muzułmanów, żądających usunięcia trzech pytań z testu.

W trakcie zajęć o islamskim terroryzmie dr Nicholas Damask, autor doktoratu na ten temat, z 24-letnią praktyką naukową, umieścił w teście dla studentów następujące pytania:

  1. Kogo usiłują naśladować terroryści? (Odp.: Mahometa)
  2. Gdzie w doktrynie i prawie islamu można znaleźć zachętę do terroryzmu? (Odp.: „wersety miecza” z Medyny, czyli fragmenty Koranu tradycyjnie uznawane za objawione prorokowi w późniejszych latach jego nauczania)
  3. Terroryzm jest ____ w islamie. (Odp.: usprawiedliwiony podczas dżihadu)

Muzułmański student poczuł się obrażony pytaniami i po krótkiej dyskusji mailowej rozpoczął w mediach społecznościowych kampanię przeciw Damaskowi.

Po 48 godzinach groźby śmierci pod adresem uczonego nasiliły się do tego stopnia, że zmuszony był ukrywać się wraz z żoną, ośmioletnim wnukiem i 85-letnimi rodzicami. Scottsdale Community College zamiast bronić akademickiej wolności uczonego, odciął się od atakowanego profesora.

W internetowym oświadczeniu rektor collegu Christina Haines nie tylko przeprosiła za pytania, ale obiecała usunięcie ich z przyszłych testów. Praca urażonego studenta zostanie uznana za zaliczoną. Oto treść jej pisma:

“SCC szczerze przeprasza studenta i każdego członka społeczności, który poczuł się urażony materiałem testowym. Administracja SCC omówiła z wykładowcą obraźliwą naturę pytań i ich sprzeczność z wartościami kultywowanymi przez uczelnię. Prowadzący zajęcia w najbliższym czasie przeprosi studenta i przyzna mu punkty za trzy obraźliwe pytania, które zostaną bezpowrotnie usunięte ze wszystkich przyszłych testów”.

Jeszcze przed pojawieniem się oświadczenia dr Damask odmówił przeprosin. We własnym oświadczeniu napisał: “Wszystkie pytania testowe, wliczając te obecnie komentowane, zostały bez wyjątku utworzone na podstawie materiału źródłowego”.

Po otrzymaniu listu od FIRE (Foundation for Individual Rights in Education), w którym napisano, że Scottsdale Community College naruszył prawa zagwarantowane dr Nicholasowi Damaskowi przez pierwszą poprawkę do konstytucji USA, lokalne władze oświatowe wycofały zarzuty i przeprosiły uczonego.

Dziekan SCC Steven Gonzalez wydał oświadczenie, w którym przeprosił profesora i obiecał utworzenie „Komitetu Wolności Akademickiej” w ramach gwarancji, że „wieloletnie zaangażowanie dystryktu w kwestię równości” nie będzie kolidować z akademicką wolnością. „Przepraszam osobiście w imieniu Maricopa Community College za niesprawiedliwe podejście do sprawy i za nasz brak pełnego zrozumienia dla akademickiej wolności naszego profesora”, czytamy w oświadczeniu.

Autor: M. Borsuk

Orwell się kłania…

Źródło: euroislam.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!