Wiadomości

Amerykańska armia będzie interweniować w Wenezueli?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W amerykańskich mediach pojawiły się informację, jakoby 5 tysięcy amerykańskich żołnierzy ma zostać przerzuconych do sąsiadującej z Wenezuelą Kolumbii. Równocześnie Biały Dom zaapelował do wenezuelskiej armii, by ta zaakceptowała „pokojowy” i „demokratyczny” transfer władzy od Nicolasa Maduro do Juana Guaido.

Przypomnijmy, że minioną środę podczas masowych protestów w stolicy Wenezueli, Karakas, przewodniczący wenezuelskiego parlamentu ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli i uzyskał poparcie Stanów Zjednoczonych i wielu innych krajów. Niezwłocznie uznali jego „władzę” Amerykanie, a także kilka innych krajów zachodnich.

Źródłem spekulacji, że Amerykanie mogą chcieć interweniować w Wenezueli, stała się kartka, którą doradca ds. bezpieczeństwa prezydenta USA, John Bolton, trzymał w ręku i na której widniał zapis, z którego wynikało, iż 5 tysięcy amerykańskich żołnierzy ma zostać przerzuconych do sąsiadującej z Wenezuelą Kolumbii.

– Wzywamy wenezuelską armię i siły bezpieczeństwa, by zaakceptowały pokojowy, demokratyczny i konstytucyjny transfer władzy- ogłosił doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa John Bolton.

Zapytany o ewentualną amerykańską interwencję wojskową w Wenezueli, potwierdził – podobnie, jak niedawno zrobił to prezydent Donald Trump – że na stole są „wszystkie opcje”.

W niedzielę wenezuelska opozycja rozpoczęła w wojsku i policji kampanię, rozdając ulotki z tekstem ustawy ws. amnestii dla żołnierzy i oficerów, którą uchwalił opozycyjny parlament.

Tego samego dnia Juan Guaido – zachęcony sobotnią dezercją wenezuelskiego attache wojskowego w Waszyngtonie, pułkownika Jose Luisa Silvy, który ogłosił, że nie uznaje już Maduro za prezydenta – zwrócił się do „wojskowej braci”, aby stanęła po jego stronie, i obiecał członkom sił zbrojnych „wszelkie konstytucyjne gwarancje”, jeśli to uczynią.

/rmf24.pl, twitter//

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!