Wiadomości

Amerykanie zmieniają przepisy dotyczące posiadania broni

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Amerykańska Izba Reprezentantów zdecydowała o zmianie przepisów dotyczących posiadania broni palnej. Chodzi m.in. o ściślejsze kontrole osób kupujących broń przed ukończeniem 21. roku życia. Przepisy wejdą w życie po podpisaniu pakietu przez prezydenta.

Zmiany poprało 243 kongresmenów, niemal wszyscy to Demokraci. Przeciwko było 193 kongresmenów. Dzień wcześniej za zmianami opowiedział się Senat, przy czym za zmianami głosowało 65 senatorów, a przeciw – 33. Nowe przepisy zakładają m.in. obowiązek przeprowadzenia dodatkowego sprawdzenia kartotek nabywców broni poniżej 21. roku życia, obejmującego także okres przed osiągnięciem pełnoletności. Ponadto przewidziano dodatkowe pieniądze dla stanów, wprowadzających tzw. red flag laws, tj. prawo pozwalające na odebranie broni osobom uznanym za niebezpieczne, zakaz zakupu broni na podstawione osoby oraz dodatkowe pieniądze na programy związane z bezpieczeństwem w szkołach oraz zdrowiem psychicznym.

Projekt poparli liderzy obydwu partii w Senacie, tj. przez Demokratę Chucka Schumera i Republikanina Mitcha McConnella. Zapowiedzieli oni, że będą starali się przegłosować reformę jeszcze przed końcem tygodnia. Mimo to przeciwko nowemu prawu opowiedziała się wpływowa organizacja lobbystyczna, skupiająca sympatyków broni palnej, National Rifle Association (NRA). Stowarzyszenie stwierdziło w oświadczeniu, że zaprojektowane przepisy “mogą być nadużywane, by ograniczać legalne nabywanie broni” i “naruszać prawa praworządnych obywateli”.

Do przyjęcia legislacji dochodzi dzień po tym, gdy Sąd Najwyższy USA rozszerzył rozumienie konstytucyjnego prawa do posiadania broni, znosząc część stanowych restrykcji na noszenie ukrytej broni poza domem.

Wszystko to dzieje się w reakcji na masakrę w szkolę w Uvalde w Teksasie, gdzie 18-letni sprawca zabił 21 osób – jest pierwszą znaczącą reformą na szczeblu federalnym od 1994 r., kiedy Kongres przegłosował zakaz sprzedaży karabinów szturmowych. Prawo to wygasło 10 lat później.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!