Wiadomości

Polskie flagi usunięte z Katynia i Miednoje? „To rosyjskie miejsce pamięci”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosyjskie władze zdecydowały o usunięciu polskich flag z cmentarzy w Katyniu i Miednoje – informują rosyjskie media, cytując wypowiedź mera Smoleńska Andrieja Borysowa: „Na rosyjskich pomnikach nie ma miejsca na polskie symbole narodowe”.

Cmentarz wojenny w Katyniu został otwarty w 2000 roku. Rosjanie pochowali na nim ekshumowane ofiary represji stalinowskich, tworząc tym samym zespół memorialny. Przed jego wejściem widniały emblematy narodowe Polski i Rosji. W piątek rosyjskie media przekazały, że polska flaga została usunięta. Smoleński portal zacytował wypowiedź mera miasta.

– Na rosyjskich pomnikach nie ma miejsca na polskie symbole narodowe, a w szczególności po antyrosyjskich wypowiedziach polskich polityków. Ministerstwo kultury podjęło słuszną decyzję, usuwając polską flagę. Katyń to rosyjskie miejsce pamięci, rosyjska historia – powiedział Andriej Borysow.

Według rosyjskich mediów polska flaga w piątek miała zniknąć także sprzed cmentarza w Miednoje, gdzie także w dołach śmierci sowieci rozstrzelali ponad sześć tysięcy polskich żołnierzy.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!