Wiadomości

Amerykanie zestrzelili syryjski samolot, Iran zbombardował pozycje ISIS w Syrii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Miniony weekend obfitował w ważne wydarzenia na syryjskim teatrze działań. Tutaj zajmiemy się w szczególności tym, co działo się w prowincji Rakka, a więc na północy Syrii.

W dniach 17 -18 czerwca 2017 roku kurdyjskie Syryjskie Siły Demokratyczne (SDS) kontynuowały natarcie na zachodnie i wschodnie dzielnice Rakki. Sytuacja w rejonie bazy 17 Dywizji pozostaje niejasna. Przypomnijmy, co pisaliśmy o tym kilka dni temu:

Kurdowie odbili bazę 17 Dywizji w Rakce i nie tylko…

Teren bazy 17 Dywizji wciąż przechodzi z rąk do rąk. 17 czerwca SDS po raz kolejny odbiły większą jej część, ale korespondenci Państwa Islamskiego twierdzą, że umocnienia i obiekty obrony przeciwlotniczej w południowej części bazy nadal są w rękach ISIS.

17 czerwca Kurdowie przy wsparciu amerykańskiego specnazu oczyścili z nieprzyjaciela większą część dzielnicy Hatin i podjęli szturm dzielnicy Kadisija. W ciągu dnia oddziałom SDS udało się zająć tylko kilka kwartałów. Walki trwają obecnie w dzielnicach Hatin, Kadisija, Barid i Nhda. Także położenie Kurdów już kilka dni temu zajętej dzielnicy Romanija nie jest bynajmniej w pełni pod kontrolą. 18 czerwca YPG straciło tam trzech żołnierzy, którzy zabici zostali przez snajpera ISIS.

18 czerwca SDS zdołali w pełni zająć dzielnicę Batani we wschodniej części miasta. Doszło do walk u granic dzielnic Darija, Ramela i Raudan. Popołudniu bojownicy ISIS przeprowadzili kontratak w dzielnicach Barid i Kadisija. Walki tam trwały do późnego wieczora. W ciągu weekendu lotnictwo amerykańskie przeprowadziło około 20 nalotów na Rakkę, z czego dwanaście w dniu 17 czerwca.

Tego samego dnia, tj. 18 czerwca, syryjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że koalicja pod wodzą USA zestrzeliła koło Rakki samolot wojskowy,który wykonywał zadania bojowe przeciw terrorystom z ISIS. Z kolei sztab wojsk koalicyjnych twierdzi, że samolot syryjski zrzucił bomby na pozycje bojowników SDS, którzy szturmują Rakkę.

W tym momencie warto zaznaczyć, że w kierunku Rakki posuwają się od zachodu syryjskie wojska rządowe. W ciągu ostatnich dwóch dni kontynuowały one natarcie w południowo – zachodniej części prowincji Rakka, przy czym widać wyraźnie, że ich celem jest nie tylko wyparcie z tego rejonu oddziałów ISIS, ale także odcięcie oddziałom SDS drogi natarcia na południe.

Już w piątek,16 czerwca, zostały opanowane miejscowości Radżm al-Hurra i Bir as-Safija, a następnego dnia oddziały rządowe przy wsparciu lotnictwa zajęły przeszło 10 miejscowości i dotarły do miejscowości Dzeddin, która znajduje się w odległości ledwie 7 – 8 km od ważnego węzła komunikacyjnego koło wsi Rasafa, z twierdzą o takiejż nazwie. W ten sposób siłom kurdyjskim zupełnie zablokowano możliwość prowadzenia natarcia na południe.

Tymczasem irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej przeprowadził atak rakietowy na bazy bojowników Państwa Islamskiego. Poinformowano, że uderzenie przeprowadzone zostało przy użyciu rakiet balistycznych średniego zasięgu i że był to odwet za niedawne ataki terrorystyczne w Teheranie.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Komentarze