Wiadomości

Amerykanie zbombardowali własną bazę wojskową

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Samoloty amerykańskich sił powietrznych zbombardowały dotychczasową siedzibę dowództwa sił amerykańskich w zakładach cementowych LaFarge w Syrii, na południe od Kobani. Siły amerykańskie wycofały się stamtąd w pośpiechu w ostatnich dniach – informuje portal Defence24.pl.

Baza w LaFarge służyła jako główny ośrodek dowodzenia w walce przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Celem uderzenia lotniczego były magazyny, w których ekwipowane i szkolone były dotąd oddziały kurdyjskie. Decyzja o ataku została podjęta w obliczu zbliżania się do nieopuszczonej jeszcze bazy sił protureckich we wtorek. Bojownicy byli wówczas odpędzani niskimi przelotami myśliwców F-15 i przez śmigłowce AH-64 Apache.

Ostatecznie po wyjściu sił wojsk amerykańskich podjęto decyzję o zniszczeniu bazy, zapewne głównie po to, aby zgromadzone tam wyposażenie nie trafiło w ręce Syryjskiej Armii Narodowej, a z czasem być może (np. w wyniku handlu) także do ISIS. Wcześniej swoją część bazy w LaFarge podpalili także Kurdowie – poinformował płk Myles Caggins, rzecznik Operacji Inherent Resolve.

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!