Wiadomości

Amerykanie planują oskarżyć Chiny o próby wykradzenia szczepionki przeciw COVID-19

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziennik „New York Times” twierdzi, że Stany Zjednoczone planują oskarżyć Chiny o próby wykradzenia szczepionki przeciw COVID-19. Według dziennika, nielegalnym pozyskaniem danych z prac nad szczepionką zainteresowane są też inne kraje, w tym Iran.

Do wydania oficjalnego ostrzeżenia przed cyberatakami, których celem miało być przejęcie danych z prac nad szczepionką, ponoć przygotowują się amerykańskie ministerstwo bezpieczeństwa narodowego oraz Federalne Biuro Śledcze (FBI). Zdaniem obu instytucji, operacje cybernetyczne prowadzone są przez najbardziej uzdolnionych chińskich cyberprzestępców i szpiegów. Mają one stanowić część fali ataków, które nasiliły się ze strony wrogich USA państw podczas pandemii koronawirusa – twierdzi „New York Times”.

Ostrzeżenie FBI i resortu bezpieczeństwa narodowego USA, według gazety, ma zawierać twierdzenia o próbach wykradzenia przez Chiny „własności intelektualnej o dużej wartości i danych z zakresu zdrowia publicznego dotyczących szczepionek, leczenia i testowania”.

W ocenie dziennika, dokument ogniskuje się wokół cyberszpiegostwa i działań przypisywanych „nietradycyjnym aktorom”. W ten eufemiczny sposób określa się naukowców i studentów, którzy – według administracji prezydenta USA Donalda Trumpa – działają na zlecenie obcych służb i wykradają dane z amerykańskich laboratoriów, również w sektorze prywatnym.

Czytaj też:

Trwa wyścig o szczepionkę przeciwko COVID-19

/fakty.interia.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!