Wiadomości

Sejm przyjął ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów prezydenckich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sejm przyjął ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego. Za projektem głosowało 244 posłów. Przeciw było 137, a 77 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej w głosowaniu przepadł wniosek Koalicji Obywatelskiej o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Natomiast Lewica proponowała skierowanie propozycji PiS do sejmowej komisji.

Projekt zakłada, że wybory prezydenckie odbędą się w formie tradycyjnej, a dla chętnych także w formie korespondencyjnej. Jeśli chodzi o osoby przebywające na kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych – do 5 dnia przed wyborami. Organizacją i przeprowadzeniem wyborów ma się zająć Państwowa Komisja Wyborcza.

W myśl propozycji, kandydaci zarejestrowani przez PKW w wyborach prezydenckich zarządzonych na 10 maja, po ponownym zgłoszeniu, zostaną uznani za zarejestrowanych kandydatów w wyborach w kolejnym terminie. Wzór karty do głosowania, wzór i rozmiar koperty na pakiet wyborczy w głosowaniu korespondencyjnym określi PKW.

Projekt zakłada również, że rozporządzenie ministra zdrowia określi wykaz środków ochrony osobistej dla członków obwodowych komisji wyborczych. Środki te – jak czytamy w propozycji przepisów – mają zapewnić władze samorządowe.

Przyjęte przepisy dają też możliwość marszałkowi Sejmu zmianę terminów wynikających z kalendarza wyborczego, określonego w postanowieniu o zarządzeniu wyborów. Z takim wnioskiem może wystąpić minister zdrowia, mając na względzie sytuację epidemiczną. Przed podjęciem decyzji, marszałek Sejmu zasięga opinii Państwowej Komisji Wyborczej.

teraz ustawa trafi do Senatu…

– Nie mam złudzeń co do postawy opozycji. Marszałek Grodzki wielokrotnie udowodnił, że jest funkcjonariuszem swojej partii, Platformy Obywatelskiej. Wszyscy wiemy, jakie są notowania dzisiaj głównej kandydatki, kandydatki PO, marszałek Kidawy-Błońskiej. To są notowania rzędu 4 – 5 proc. Platforma zrobi wszystko, żeby te wybory w najbliższym czasie nie odbyły się, bo chce uniknąć kompromitującego wyniku, który sprawi, że ta partia po prostu może być na skraju upadku. Dlatego należy zakładać, że niestety, tak jak przy poprzedniej ustawie, marszałek Grodzki będzie złośliwie przetrzymywał tę ustawę pełne 30 dni, zastosuje wszystkie możliwe środki obstrukcji – powiedział europoseł Adam Bielan w programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP Info.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!