Wiadomości

Amerykanie bliscy zawarcia porozumienia pokojowego z afgańskimi talibami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jest projekt porozumienia pokojowego z talibami w Afganistanie – ogłosił wysłannik rządu Stanów Zjednoczonych po rozmowach z rebeliantami w Katarze. Porozumienie ma zakończyć trwającą w Afganistanie od 17 lat wojnę.

Dokładne szczegóły porozumienia nie są na razie znane. Wiadomo jednak, że talibowie mieliby przystąpić do współpracy z afgańskim rządem i wspólnie walczyć przeciwko innym grupom obecnym w Afganistanie takim jak Al-Kaida czy Państwo Islamskie. W zamian amerykańskie wojska mają wycofać się z Afganistanu, co było głównym postulatem fundamentalistów. Nie wiadomo jednak, kiedy miałoby to nastąpić.

Po sześciu dniach rozmów z talibami w Katarze amerykański wysłannik i były ambasador w Afganistanie Zalmay Khalilzad przyleciał do Kabulu, by streścić rozmowy afgańskiemu prezydentowi Ashrafowi Ghaniemu. Prezydent z kolei w przemówieniu telewizyjnym zapowiedział, że wojska NATO nie zostaną w Afganistanie na zawsze.

– Obecność zagranicznych wojsk jest oparta na międzynarodowych umowach. Żaden Afgańczyk nie chce takich wojsk na dłużej, ale obecnie jest jeszcze taka potrzeba. Postaramy się zredukować liczbę żołnierzy do zera – oświadczył Ghani.

Rozmowy z talibami trwają w Afganistanie od wielu lat, ale obecne porozumienie jest pierwszym takim przełomem. Analitycy studzą jednak emocje i podkreślają, że zanim porozumienie wejdzie w życie i zanim obce wojska wyjadą z Afganistanu, może minąć jeszcze nawet kilka lat.

Talibowie rządzili Afganistanem w latach 1996-2001, ale po zamachach na Nowy Jork z 11 września zostali obaleni przez interwencję wojskową Stanów Zjednoczonych. Od tego czasu, mimo obecności tysięcy żołnierzy NATO, w Afganistanie trwa wojna domowa między talibami a miejscowym rządem.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!